петак, 22.07.2011, 08:19 -> 12:14
štampaj"Заглављени" на Мердару
Блокада српских камиона на административној граници са Косовом саобраћај преусмерава ка Македонији. Колона код Мердара и даље расте. Трећи дан блокаде, возачи "заглављени" између пунктова. Жестоке реакције са севера Косова.
Број возила блокираних на административном пункту Мердаре, због косовског ембарга на увоз српских производа, расте из часа у час, али за сада нема назнака решења проблема. Македонија највероватнији алтернативни правац.
Срби са севера Косова најавили су да ће се оштро супротставити и да неће дозволити спровођење одлуке о забрани увоза робе из Србије на прелазима Јариње и Брњак. Савет косовскомитровичког округа упозорио је да ће Еулекс, Кфор и косовска полиција сносити сву одговорност за дестабилизацију стања на терену уколико се оглуше о њихово упозорење.
Код Мердара је, у међувремену, формирана колона од најмање 70 камиона који чекају да уђу на Косово. Двадесетак камиона блокирано је на том пункту већ 24 часа, а проблем представља чињеница да се у извесном броју возила налази кварљива роба, јављају извештачи Радио-телевизије Србије са Мердара.
Возачима који су ноћ провели на административном прелазу цариници су рекли да не напуштају камионе до даљег.
Међу блокираним возилима, који не могу ни на Косово и Метохију ни назад, у централну Србију, има и оних са регистарским ознакама Босне и Херцеговине. Косово је увело царину од 10 одсто на робу из БиХ, јер та земља не признаје косовске царинске печате.
Путнички саобраћај на Мердару одвија се нормално, али са задржавањем од сат-два.
Царинске власти Косова почеле су да спроводе наредбу косовске владе од среде увече у 20 часова. Од тада, ниједан камион са робом није прешао преко административног прелаза код Мердара.
Албански медији, међутим, преносе да су компаније из Србије већ нашле излаз из такве ситуације, те ће роба из Србије на Косово стизати преко Македоније.
Потпредседник косовске владе Хајредин Кући рекао је да ће приштинске власти одблокирати забрану увоза робе из Србије истог момента када власти у Београду укину забрану увоза робе са Косова, јер је у питању, како је навео, "реципроцитет", а не ембарго.
Због увођења царине на робу из БиХ, та земља је најавила жалбу Секретаријату Цефте. Министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић поручио је да Косово директно крши Цефта споразум, који је у име Косова потписао УНМИК.
Економисти у Приштини углавном поздрављају одлуку косовске владе о увођењу реципроцитета у трговини са Србијом, пошто власти у Београду годинама уназад не дозвољавају увоз робе са Косова због печата на којем пише Република Косово.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 22
Пошаљи коментар