Читај ми!

Мердаре, крај пута

Kамионима из Србије спречен улазак на Косово. Одлука о ембаргу непријатељски гест, каже Тадић. Влада Србије пред Европском комисијом покреће решавање проблема у вези са блокадом. Једностране мере Приштине не решавају проблем, сматра ЕУ.

Косовска царина, спроводећи одлуку владе Хашима Тачија о ембаргу на увоз српских производа, спречила је најмање 20 камиона да уђу на Косово, док возачи великог броја возила у близини чекају да виде развој ситуације.

Гужва на граници настала је пошто је косовска влада увела ембарго на увоз српских производа, тумачећи такав потез "реципрочним одговором" на забрану увоза косовских производа у Србију. 

"Број возила на путевима који воде на Косово се смањује", рекао је приштинским медијима портпарол царине Адријатик Ставлеци.

Проблем представља и чињеница да неким возачима није било дозвољено да се одмах врате у Србију, па су неколико сати провели чекајући између два контролна пункта.

Влада Србије најавила је да ће пред Европском комисијом покренути решавање проблема у вези са забраном уласка робе из Србије на Косово.

Шеф Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима Миливоје Михајловић рекао је на конференцији за новинаре да ће српска страна упозорити УН и ЕУ на проблем забране уласка робе из Србије на Косово.

"Влада је оценила да се том одлуком привремених власти у Приштини дезавуише смисао дијалога о Косову и жели да се изазове несигурност спрског становништва и спречи сваки демократски покушај решавања проблема у јужној покрајини", рекао је Михајловић.

Из министарства за Косово и Метохију упозоравају да одлука Приштине неће само утицати на дијалог већ ће га у великој мери и обесмислити. Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић каже да је циљ овог потеза да се дезавуише цео процес.

ЕУ тражи дијалог 

Европска унија, под чијим патронатом се одвијају разговори Београда и Приштине, сматра да "једностране акције и мере не решавају проблем".

 "Ми никада нисмо за једностране одлуке. Ми верујемо да би било боље и да би дијалог између Београда и Приштине могао да пронађе решење почетком септембра, пре него дошло до имплементације ембарга", рекла је Маја Коцијанчич, портпарол Кетрин Ештон.

Европски дипломатски извори пренели су Бети да Унија сматра да потез Приштине само може да одмогне у налажењу иначе начелно могућих решења две стране о решавању још неких питања "од свакодневног животног значаја за становништво".

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је да је одлука власти у Приштини да уведу забрану увоза робе из Србије у супротности са ЦЕФТА споразумом и да очекује да ће тај проблем брзо бити решен "у сарадњи са партнерима из ЕУ".

"Приштина је покушала да једнострано промени један међународни уговор, а то је могуће само ако дају сагласност све земље чланице споразума", рекао је Ђелић новинарима у Привредној комори Србије.

Миливоје Милетић из Привредне коморе Србије рекао је да је у прошлој години највећи обим промета између Косова и других делова Србије био око 400 милиона долара, док је у првих шест месеци ове године обим био 200 милиона. Међутим, "добар део робе", каже Милетић, заврши у "сивим каналима".

Блокада увоза робе из Србије неће утицати на снабдевеност српских радњи у Косовском поморављу, већ ће последице пре свега осетити велики албански добављачи и дистрибутери, оценио је начелник Косовско-поморавског округа Драган Николић.

Председник Привредне коморе Косова Сафет Грђаљију сматра да је одлука о бојкоту робе из Србије наметнута Косову због, како каже, дугогодишње блокаде косовског извоза у Србију и да се она неће негативно одразити на косовско тржиште.

Број коментара 45

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом