четвртак, 21.07.2011, 07:30 -> 20:07
štampajСкупштина о енергетици
Посланици Скупштине Србије завршили расправу о новим решењима у области енергетике. Најважнија новина закона је либерализација свих сегмената енергетског тржишта, рекао министар Милутин Мркоњић. Опозиција сматра да нови закон неће спречити монопол у енергетици.
Скупштина Србије завршила је начелну расправу о Предлогу закона о енергетици и изменама Закона о ваздушном саобраћају. Нова решења у области енергетике предвиђају да Агенција за енергетику убудуће регулише цене струје и гаса у Србији.
Министар инфраструктуре и енергетике Милутин Мркоњић изјавио је да нови Предлог закона представља прекретницу у развоју енергетике Србије, јер ће допринети либерализацији свих сегмената енергетског тржишта у Србији.
"Новим решењима се наставља хармонизација енергетског законодавства са стандардима ЕУ", рекао је Мркоњић, предсатављајући Предлог закона о енергетици у Скупштини Србије.
Мркоњић је рекао да је најаважнија новина либерализација свих сегмената енергетског тржишта, и додао да су све гране српске енергетике новим законом отворене за слободно улагање и за отворену тржишну утакмицу.
"Ојачали смо улогу Агенције за енергетику и настојали смо да кроз нови закон створимо могућност за реформу и реструктурирање енергетског сектора", рекао је Мркоњић.
Министар је додао да су основни циљеви тог закона повећање сигурности испоруке енергије и енергената, даљи развој енергетског тржишта кроз повећање конкурентности, поједностављење процедуре ради лакшег улагања у енергетику, као и повећање инвестирања у обновљиве изворе енергије.
"Бранећи" измене Закона о ваздушном саобраћају, Мркоњић је рекао да је њихов циљ додатно усклађивање те области са европским стандардима, и тако стварање услова за што брже стицање статуса кандидата Србије за члансво у ЕУ. Једна од најзначајнијих новина је оснивање Центра за истраживање удеса и озбиљних незгода, који ће бити независан од Министарства и Директората цивилног ваздухопловства.
Посланици владајуће коалиције најавили су да ће подржати нови закон о енергетици јер ће омогућити стабилност снабдевања енергентима, јачање конкуренције и инвестиције у том сектору. Опозиционе партије сматрају да закон неће решити многе проблеме, нити ће смањити увозну енергетску зависност земље.
Опозиција је критиковала усвајање тако важног закона по хитном поступку и без широке јавне расправе, наводећи да нова решења неће спречити монопол у тој области.
Посланик ЛДП-а Бојан Ђурић рекао је да поред либералне оријентације новог закона о енергетици није омогућено отварање енергетског тржишта у Србији због закона о јавним набавкама и јавним предузећима чиме се, оценио је, чува монополски положај јавних предузећа.
Посланичли клуб ДСС-а је уложио 15 амандмана на закон, а посланик Арсен Ђурић наводи да је странка затражила да се рок за издавање енергетске дозволе врати на 30 дана.
Посланик СРС-а Горан Михајловић критиковао је што се важан закон усваја по хитном поступку и што ће субвенционисане цене производње енергије из обновљивих извора плаћати крајњи купци.
Српска напредна странка је оценила да предлог овог закона није усклађен са европским директивама, напоменувши да Србија нема довољно енергије и да константно расте увоз енергената, који годишње достиже више од три милијарде евра, док нам је енергетска ефикасност на ниском нивоу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар