четвртак, 14.07.2011, 07:21 -> 19:00
štampajСкупштина о локалним изборима
Посланици расправљали о изменама закона о локалним изборима, пошто су претходно усвојили 13 законских аката и тиме завршили шесту ванредну седницу.
Посланици републичког парламента завршили су данашњи рад, а седницу ће наставити у уторак, 19. јуна, када ће разматрати извештај заштитника грађана Саше Јанковића за 2010. годину.
Посланици су започели нову, седму ванредну седницу у 2011. години, а у току дана су расправљали о првој тачки дневног реда - изменама Закона о локалним изборима. Усвајањем 13 закона и других аката посланици су завршили шесту ванредну седницу.
Министар за људска и мањинска права и државну управу и локалну самоуправу Милан Марковић рекао је да је усвајање Измена закона о локалним изборима корак напред у увођењу важних стандарда за измене изборног система у Србији и побољшање политичког живота.
Марковић је, представљајући измене закона, рекао да су пропуштене шансе за корените промене изборног система али да ће усвајање измена закона бити корак напред у увођењу важних стандарда.
Опозиционе СРС, ДСС и ЛДП најавиле су да неће подржати предложене измене Закона о локалним изборима, док су за социјалисте и ПУПС та решења прихватљива.
Закон о локалним изборима предвиђа да се мандати одборницима додељују по редоследу са листе и прецизира начин подношења оставки. Уводи се обавеза да на изборним листама сваки трећи кандидат буде жена.
Изменама закона предвиђено је да одборници оставке подносе лично, оверене код органа надлежног за оверу потписа, председнику скупштине јединице локалне самоуправе, у року од три дана од дана овере.
Такође, предложено је да избори морају да се окончају у року од 60 дана од дана расписивања избора, а не у року од 90 дана како је то сада случај.
Посланичка питања
Парламентарци су на почетку седме седнице искористили право према Пословнику о раду да од представника власти затраже одређене информације.
Шеф посланичке групе СРС-а Драган Тодоровић затражио је од Владе да достави списак људи који држави дугују новац, наводећи да привредници Милан Беко, Мирослав Мишковић и Зоран Дракулић дугују око пет милијарди евра за неплаћене доприносе.
Шеф посланичке групе мањина Балинт Пастор затражио је од премијера Мирка Цветковића да се изјасни о Нацрту Медијске стратегије и ставу да држава, локална самоуправа и Национални савети националних мањина не могу бити оснивачи медија у будућности.
Посланик ЛДП-а Бојан Ђурић затражио је од министра Вука Јеремића да достави Скупштини све протестне ноте које су упућене од 1. јануара 2007. године до данас, јер, према његовој оцени, Јеремић их користи за своје политичке обрачуне.
Шеф посланичке групе ДСС-а Милош Алигрудић затражио је од Јеремића да објасни, како каже, недоследности у спољној политици, о ономе што говори и потезима који се предузимају.
Алигрудић је одбацио тврдње да је денунцирао колегу посланика Драгољуба Мићуновића, тиме што је у дебати изнео став Мићуновића о групи пријатељства са Ираном. "Ради се о разговору на радном месту и не може бити речи о злој намери", рекао је Алигрудић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар