среда, 13.07.2011, 12:24 -> 18:13
štampajКраснићи између Љимаја и света
Одлуком да одбије укидање имунитета посланицима који су под истрагом, председник косовског парламента Јакуп Краснићи разгневио Вашингтон. Амбасадор САД у Приштини поручио да Краснићи искушава највећег пријатеља Косова, не би ли заштитио своја два пријатеља.
Председник косовског парламента Јакуп Краснићи разљутио је Вашингтон одлуком да сачува имунитет посланицима који су под истрагом и тако онемогући да Фатмир Љимај буде ухапшен.
Амбасадор САД у Приштини Кристофер Дел, у интервјуу Гласу Америке, срдито је реаговао на Краснићијеву одлуку, рекавши да таквим ставом председник косовске скупштине изазива међународну заједницу, не би ли заштитио своја два пријатеља.
Дел је рекао да Краснићи не показује значајнију одговорност за решавање многих проблема и на тај начин отежава Америци да се постави као партнер.
Краснићи, у писму шефу Еулекса Хавијеру де Марњаку, наводи да парламент није надлежан за питање имунитета, већ да влада може да затражи од уставног суда тумачење такве одлуке.
Високи званичник Тачијеве партије и некадашњи министар Фатмир Љимај оптужен је за серију ратних злочина које је, наводно, починио док је командовао логором у селу Клечки, код Малишева, где је, према наводима оптужнице, наредио ликвидацију двојице заробљених српских полицајаца, док је лично учествовао у мучењу трећег.
У једној од најозбиљних акција Еулекса, Љимај је ухапшен, али је одмах пуштен. Иако је био позиван, пред судом се није појављивао пошто као посланик у парламенту ужива имунитет. Очекивало се да ће судски поступак против њега почети одмах по укидању имунитета, што је Краснићи додатно одложио.
Калкулације са Љимајевим имунитетом, али и са позицијом Приштине, долазе у тренутку када шеф Међународне цивилне мисије на Косову Питер Фејт најављује да ће та мисија ускоро окончати свој мандат на Косову.
"Сада тражимо начине за окончање мандата Међународне цивилне мисије. За то не постоје временски оквири, али уверавам вас да постоји широки консензус да ће то бити ускоро", рекао је Фејт, преноси Ројтерс.
Међународна цивилна мисија на Косову је успостављена пошто су приштинске власти пре три и по године прогласиле независност. Фејт је рекао и да "постоји слагање о томе да неће бити поделе, што значи да ће север остати у саставу Косова, да неће бити насиља и да на северу неће бити замрзнутог сукоба".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар