Читај ми!

Призрен нада за повратнике

Срби, избегли из Призрена, полако се враћају у тај град, пошто се приводи крају изградња њихових порушених кућа. Повратници се окупљају у храму Цветог Ђорђа једном недељно.

У Призрену је пре сукоба на Косову живело 8.000 Срба. Током последње деценије у том граду остало их је свега неколико десетина, али сада неки од избеглих почињу да се враћају.

Завршава се градња њихових кућа, порушених након сукоба на Косову и у мартовском насиљу 2004. године. Повратак у Призрен је први повратак Срба у неку градску средину на Косову.

Повратници и они који су остали да живе у Призрену се једном недељно обавезно окупљају. Место је обновљени православни храм Светог Ђорђа, у коме је свештеник са породицом. Повратници у њему виде ослонац и подршку.

"Велика је подршка што је црква отворена. Имамо где да одемо, дружимо се са оцем Слободаном. То нам је све много корисно", каже Радмила Гаџић.

Косовске институције за повратнике завршавају десет кућа у старом делу Призрена. Повратници су, међутим, тек делимично задовољни.

"Једини проблем који нас све мучи јесу унутрашњи зидови и унутрашња капија", рекао је Драгољуб Бенџаревић. Јела Беџаревић има проблема са струјомером.

"Већ су ишчупали струјомер, на њему сада нема поклопца. Не може се без ограде, морамо да будемо сигурни, да можемо мирно да спавамо", рекла је Јела.

"Кућа изгледа стварно лепо, али је мала. Из шале кажем да сам добила полусобни стан. Имам само кухињу и дечију собу, ништа више", истакла је Радмила Гаџић.

Супружници Бенџаревић се крећу Призреном, одлазе у трговину.

"Што се тиче бивших комшија, расположење је добро. Они које смо познавали су срећни што се враћамо, поздрављају нас. Има и оних које не знамо, па нас чудно гледају кад говоримо српски, али на њих не обраћамо пажњу", додала је Јела Бенџаревић.

Повратници се надају доласку нових. У Призрену је обновљено неколико православних цркава, а очекује се и завршетак обнове Богословије и долазак првих полазника. Ако ништа друго, они би променили старосну структуру неколико десетина Срба у Призрену.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом