Читај ми!

ОЕБС о трговини органима

За истрагу о трговини органима потребан мандат УН, да умешани у тај злочин не би могли побећи у било коју од 180 земаља са којима Еулекс нема споразум о екстрадицији, поручио министар Вук Јеремић, на панелу Парламентарне скупштине ОЕБС-а. Очекује се да се сутра усвоји српска резолуција.

Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић изјавио је, на панелу Парламентарне скупштине ОЕБС-а у Београду, да је за истрагу о нелегалној трговини људским органима на Косову потребан мандат Савета безбедности УН.

Јеремић је упозорио да у супротном, сви умешани у тај ратни злочин могу да остану ван домашаја правде тако што ће напустити Косово и отићи у било коју од 180 земаља са којима Еулекс нема Споразум о екстрадицији.

"Због чега наилазимо на жесток отпор неких да се у ову истрагу укључи Савет безбедности. Искрено, немамо одговор на то питање. Али у једно сам сигуран и желео бих да с тим у вези будем потпуно јасан, Србија неће попустити нити ће се повући у свом захтеву за задовољењем правде", истакао је Јеремић.

Министар је нагласио да се ради о "стравичној пракси до сада незабележеној у крвавим аналима бруталних ратова у Европи".

"Уколико се ове тврдње докажу ОВК ће бити оптужена за једну потпуно нову категорију ратних злочина, или како је дефинисано у вашем нацрту резолуције, за екстреман злочин против човечности", подвукао је Јеремић, обраћајући се посланицима из држава чланице ОЕБС-а.

Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић изјавио је на панелу да ће истрага о нелегалној трговини људским органима на КиМ довести до разрешења судбине великог броја несталих, којих је 1.809, и поновио да та она треба да буде међународна и независна.

Потребна заштита сведока

Заменик српског тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић оценио је да је суштина независне истраге сигуран сведок и да се мора обезбедити потпуна заштита сведока уколико се жели доћи до истине о злочинима. Он је подсетио на убиства више сведока у случају вођеном пред Хашким трибуналом против Рамуша Харадинаја.

Векарић је парламентарцима рекао да је Тужилаштво недавно пронашло Алабанца који би могао да буде сведок, а који живи у Европи. Међутим, породица му живи на Косову и у страху је упитао да ли би његова породица, уколико би сведочио, била безбедна.

"Поздрављам што Парламентарна скупштина ОЕБС-а расправља о овој теми, али морам да се запитам да ли је било потребно читавих 12 година да се отворе овако заначаја питања?", запитао је Векарић.

Посебна пажња мора се, указао је он, усмерети ка жртвама које немају породице које би се интересовале за њихову судбину и подсетио на 48 хендикепираних особа из болнице у Штимљу које су, како је подсетио, "једне ноћи нестале без трага".

"Шта ће се догодити када међународна истрага пронађе тела жртава и када пожели да их пореди са ДНК налазима пронађеним у 'жутој кући' - симболу трговине органима на Косову. Нећемо моћи да учинимо ништа, јер су материјални докази уништени у Хашком трибуналу", сматра Векарић.

Истрага нема алтренативу

Усвајање завршног текста резолуције није протекло глатко, због амандмана које су поднеле Сједињене Државе и Немачка, којим се из текста избацује део који прецизира мандат Уједињених нација. Представница Немачке, у изјави за РТС, каже да се сада каје због амандмана који је поднела, а који предвиђа да се само Еулекс бави истрагом.

„Наш првобитни амандман предвиђао је да се истрагом баве и Унмик и Еулекс, али је на захтев америчке делегације он измењен и затражено је да се тим питањем бави само Еулекс. Осећам се кривом због тога. На крају су оба амнадмана на гласању одбијена и прошла је оригинална српска резолуција која предвидја и Унмик и Еулекс. Мислим да је аргументација Вука Јеремића врло логична, јер ће истрага под окриљем Уједињених нација имати потребан мандат и подршку. Љута сам што то нисмо детаљно расправили и тражићу подршку свог министарства спољних послова за ту иницијативу, јер је важно да не учинимо погрешан корак", истакла је члан делегације Немачке у ОЕБС-у Ута Цаф.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом