Читај ми!

Усвојен нацрт српске резолуције

На заседању Парламентарне скупштине ОЕБС-а усвојен нацрт резолуције о "Борби против нелегалне трговине људским органима" на Косову, али уз амерички и немачки амандман, којим је из истраге искључен мандат Уједињених нација.

Одбор за демократију, људска права и хуманитарна питања Парламентарне скупштине ОЕБС-а прихватио је једногласно нацрт резолуције о борби против нелегалне трговине људским органима допуњен амандманима немачких и америчких парламентараца. О српској резолуцији Парламентарна скупштина ОЕБС-а изјасниће се сутра.

Србија је Парламентарној скупштини ОЕБС-а  представила нацрт Резолуције којом се предвиђа формирање независног истражног тела, са мандатом Савета безбедности УН, које ће се бавити случајевима трговине људским органима на Косову и Метохији.

"Верујемо да је озбиљна судска истрага следећи и једини логичан корак", рекла је шефица делегације Скупштине Србије при ПС ОЕБС Сузана Грубјешић на седници Одбора за демократију, људска права и хуманитарна питања ПС ОЕБС-а, на којој је представила нацрт тог документа.

Истрага под мандатом СБ УН кључна је за успех истраге, неодвојиви део захтева за правдом, али и једини начин да се и друге државе приморају на сарадњу, истакла је Грубјешић.

Грубјешић је напоменула да је трговина људским органима на Косову и Метохији класичан пример криминалног подухвата и ратног злочина, али и једног од најгнуснијих облика злочина, посебно када се спроводи над ненаоружаним цивилима у конфликтом захваћеном подручју.

"Тај злочин представља најгори облик колатералне штете једног бруталног етничког сукоба, у који су поједини људи на Косову и Метохији били укључени, а поједини су и данас", рекла је Грубјешић.

Грубјешић је позвала ПС ОЕБС да у потпуности подржи активности специјалног представника и координатора те организације за борбу против трговине људским органима, као и да предложи да ОЕБС истражи и забележи случајеве илегалне трговине људским органима на подручју које покрива, с циљем да се припреми студија у којој ће указати на обим тог злочина против човечности.

Немци и Американци не желе "истрагу са мандатом УН"

Група парламентараца ОЕБС-а, коју предводе немачки и амерички чланови, уложила је четири амандмана на српску резолуцију о трговини органима на Косову, којима тражи да се из текста избаци кључни захтев - за истрагу са "мандатом УН".

Три амандамана које потписују Бенџамин Кардин и Ута Заф, односе се на кључни параграф резолуције, којим Србија предлаже ПС ОЕБС "хитну и свеобухватну међународну истрагу о отмицама и злочинима, под заштитом и мандатом УН, које су за циљ имале вађење и продају људских органа, а које су почињене на Косову и Метохији током ратних конфликата 1999. и непосредно потом..."

Тим чланом УНМИК и Еулекс, као и релевантне националне институције, позвани су на сарадњу и обезбеђивање приступа свим информацијама, чињеницама и документима о злочинима који се тичу трговине људским органима на територији Косова и Метохије.

На члан 15, два иста амандамана су одвојено поднели Кардин и Зафова, док је Зафова, паралелно, поднела још један амандаман. Они су тражили брисање дела члана којим Србија предлаже да се истрага води под "заштитом и мандатом УН".

Са траженим изменама амандман би гласио: "Изражава се забринутост над судбином особа несталих у конфликтима који су се догодили у бившој Југославији, током деведесетих."

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом