недеља, 19.06.2011, 12:45 -> 13:53
štampajЕУ чека реформе
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер каже да је хапшењем Ратка Младића уклоњена велика препрека у процесу европских интегрција. Београд до октобра треба да увери чланице ЕУ да је спреман за следећу фазу у којој мора да постигне најбоље реформске резултате, истакао Дежер.
Велика блокада у процесу европских интеграција била је због чињенице да је Ратко Младић био на слободи, али сада је та препрека уклоњена, па се мора радити и на другим стварима, рекао је шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер.
Дежер сматра да Београд до октобра треба да увери чланице ЕУ да је спреман за следећу фазу. Циљ је да Србија до тог рока и новог годишњег извештаја Европске комисије, како је објаснио Дежер, постигне најбоље реформске резултате, због чега је напоре неопходно појачати.
Дежер није конкретно одговорио на питање о датуму почетка преговора са ЕУ, али је предочио да, када се они отворе, "то уме да потраје".
"У случају Хрватске, то је трајало шест и по година. То није само формалност, већ се разговара о тешким стварима и битно је ићи корак по корак", нагласио је Дежер у интервјуу Фонету.
Битно је спровести крупне реформе и ми смо на том плану у последње време видели приличан напредак, поручио је Дежер.
Усвојен је Закон о финансирању политичких активности, пре тога је било усвојено изборно законодавство, подсетио је Дежер, оцењујући да се и "на плану других реформи много тога догађа".
Започео је процес преиспитивања одлука о реизбору судија, а разговара се и о реституцији, истакао је Дежер, који сматра да би "све те ствари требало да буду остварене и реализоване".
Неопходно је појачати активности у следећим данима и недељама, како би Акциони план био остварен, поручио је Дежер и додао да мисли, пре свега, на реформе у правосуђу, борбу против корупције и реституцију.
"Важна нам је и економија и на том плану морају се учинити значајни напори, јер људи желе да имају пристојне плате и услове живота", нагласио је Дежер. Према његовим речима, неоходна је и "гиљотина" прописа, како би се поједноставиле процедуре за привреду.
Дијалогом до решења практичних питања
Упитан да ли је признавање Косова услов за улазак у ЕУ, Дежер је објаснио да, "када причамо о добросуседским односима, мислимо на решавање практичних питања", као што су регистарске таблице, осигурање, матичне књиге.
Сматрамо да и Србија и Косово "имају своју будућност у Европи", додао је Дежер, "и треба да се окренемо ономе што је изводљиво и практично".
Дежер је напоменуо да пре годину дана нико није веровао да ће доћи до дијалога Београда и Приштине.
Он се нада да ће ускоро доћи до практичних резултата, као и да ће бити дефинисана јасна стратегија за борбу против свих видова криминала.
На питање како коментарише идеје о подели Косова, Дежер је рекао да у овој фази не зна какво ће решење за Косово бити и како ће оно изгледати.
"Земље чланице ЕУ, које су признале Косово, али и оне које нису, требало би да седну заједно и договоре које би то решење било одговарајуће", сматра Дежер.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар