Читај ми!

Партијске финансије под контролом

Посланици Скупштине Србије изгласали законе о финансирању странака и акцизама. На новој седници затворенoj за јавност разматра се извештај и планови у области одбране.

Скупштина Србије усвојила је Закон о финансирању политичких активности и Измене закона о акцизама, како би се прописи ускладили са европским.

За закон, који уводи низ новина у област финансирања политичких странака, гласало је 133 посланика владајуће већине и ЛДП-а, док остатак опозиције није гласао.

Према усвојеном Закону, из републичког буџета ће за редован рад странака бити издвојено 0,15 одсто, а за финансирање изборне кампање 0,1 одсто.

Неке од новина које закон доноси су обавеза странака на полагање изборног јемства, укидање ограничења висине средстава из приватних извора које, поред чланарине, прилога и наследства, чине и нови видови као што су легат и задуживање код комерцијалних банака, уплата прилога искључиво преко текућег рачуна.

Закон ступа на снагу осмог дана од објављивања у Службеном гласнику Србије, осим одредби које регулишу издвајање републичког новца за финансирање редовног рада политичких субјеката и расподели тог новца странкама, које на снагу ступају 1. јула 2012. године.

Усвајање нових решења у области финансирања политичких странака један је од услова да Србија добије позитивно мишљење на захтев за статус кандидата за чланство у ЕУ.

Усклађене акцизе

Скупштина је усвојила и Измене закона о акцизама којима се изједначавају акцизе на домаћа и увозна горива.

Због усклађивања акциза, бензин ће поскупети 4,5 динара по литру, а дизел два динара.

За све врсте моторних бензина важиће јединствена акциза од 49,5 динара за литар, а за дизел горива 37 динара за литар.

Усвајањем Измена закона о акцизама Србија је испунила услов Европске комисије која је тражила да се акцизе на домаћа и увозна горива изједначе.

Србија је 1.јануара увела нове акцизе, од којих су биле више акцизе на нафтне деривате евро квалитета, које се не производи Нафтна индустрија Србије (НИС), највећи снабдевач пумпи у Србији.

Европска комисија затражила је у фебруару од Србије да усклади акцизе пошто је оцењено да новим акцизама на нафтне деривате крши Прелазни трговински споразум Србије са ЕУ.

Нова седница о одбрани

После гласања, посланици су почели нову седницу, затворену за јавност, на којој разматрају извештај и планове у области одбране.

Уочи седнице, председник Одбора за одбрану и безбедност Душан Бајатовић изјавио је да ће посланици разматрати "припреме и стање припрема за одбрану Републике Србије".

"Ради се о целокупном систему одбране државе, а не само оно што се ради у војсци, полицији и јединицама за ванредне мере" рекао је Бајатовић.

Бајатовић је рекао да треба констатовати да најзад постоји пун законодавни оквир за целокупну реформу система одбране, пошто је парламент усвојио све потребне законе иза којих су уследили правилници са којима војска, полиција и службе безбедности могу да разраде методе деловања.

Друга важна ствар, према његовим речима, је то што је отпочела израда плана одбране Србије под којом се не подразумевају само субјекти одбране, војска и полиција већ и сва предузећа од стратешког значаја и институције.

Седнице Скупштине које су иначе јавне, могу бити и затворена за јавност у случајевима одређеним законом, ако то предложи Влада, Одбор или најмање 20 посланика.

Предлог да седница буде затворена за јавност мора бити образложен, а о њему одлучује Скупштина без претреса.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом