петак, 10.06.2011, 07:30 -> 09:29
štampaj(Не)одржив модел децентрализације
Измене закона о финансирању локалне самоуправе нису прихватљиве, јер крше фискална правила и угрожавају економску стабилност земље, оцена је Фискалног савета. УРС тврди да се анализа бави само приходима републичког буџета, због чега је површна.
Фискални савет је оценио да предложене Измене закона о финансирању локалне самоуправе нису прихватљиве, јер крше фискална правила и угрожавају економску стабилност земље. С друге стране, предлагач закона, Уједињени региони Србије, сматрају да је анализа Савета површна и једнострана јер се, како наводе, бави само приходима републичког буџета.
Највећа мана измена овог закона је план да од септембра општинама остаје 80 уместо досадашњих 40 одсто прихода од пореза на зараде, наведено је у оцени Фискалног савета која је достављена Скупштини и Влади.
Савет упозорава да би због тога ове године минус у буџету Републике могао да буде повећан за 10, а наредне за чак 40 милијарди динара.
"Не може парцијално да се гледа - неко добија и то је крај. Мора да се гледа целина, ко губи, одакле се узима и како то да се надокнади. Ако не може да се надокнади и остане тај дефицит онда ће укупна привреда Србије да трпи и они који су на почетку добили, на крају ће да изгубе", објашњава председник Фискалног савета Павле Петровић.
У предложеном закону нема плана како да се државном буџету надокнади 40 милијарди динара нити које би функције биле пренете на општине. Међутим, предлагач измена, УРС, тврди да неће доћи до повећања дефицита.
"Влада Србије више неће градити сеоске путеве, нити ће финансирати изградњу локалних водовода и обданишта, већ ће то својим новцем финансирати сви градови и општине у складу са потребама, тако да се ти расходи скидају са републичког буџета", кажу у УРС-у .
Председници општина јесу за децентрализацију, али не на брзину и по сваку цену.
Градоначелник Ужица Јован Марковић наводи да је важно знати да ли градови добијају нове надлежности или не.
"Ако добијају онда то значи у образовању, здравству, око 400 милиона минуса у каси. Ако не добијају, да ли ћемо ми плаћати обавезе децентрализације", истакао је Марковић.
"Забрињавајуће је што се овај закон доноси на брзину и уз резерве Фискалног света. Надам се да ће све бити у реду у супротности бићемо у великим проблемима", оцењује градоначелник Параћина Саша Пауновић.
Још се не зна да ли ће закон бити усвојен, а Фискални савет може само да упозорава на кршење правила у трошењу пара из буџета.
Из премијеровог Кабинета су поручили да ће Влада у примени било ког решења обезбедити поштовање фискалних правила ради очувања макроекономске стабилности.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар