Читај ми!

Скупштина о финансирању странака

Посланици су завршили начелну расправу о Предлогу закона о финансирању политичких активности. Подршку најавиле странке владајуће већине и ЛДП, док су СНС, ДСС и СРС критиковали предлог.

На ванредној седници посланици су завршили начелну расправу о предложеном закону о финансирању политичких активности, а рад ће наставити сутра када ће разматрати измене Закона о акцизама.

Закон је образложио министар државне управе, локалне самоуправе и људских и мањинских права Милан Марковић.

Марковић је рекао да се нада да ће закон бити усвојен у републичком парламенту, јер ствaра услове за транспарентнији рад политичких субјеката, што ће допринети даљој демократизацији друштва и уредити правила која ће обезбедити стицање средстава под једнаким условима.

Предложена решења о финансирању политичких активности предвиђају мноштво новина, међу којима и укидање ограничења о висини средстава из приватних извора, које поред чланарине, прилога и наследства, чине и нови видови као што су легат и задуживање код комерцијалних банака.

Према његовим речима, у предложени закон унете су примедбе Европске комисије, Венецијанске комисије и ОЕБС-а. Остала је, међутим, одредба према којој физичко лице може дати странци 20 просечних месечних зарада, а правно 200 просечних зарада.

Ради ефикасније контроле, како је наведено у образложењу, прилози се дају искључиво уплатом преко текућег рачуна даваоца, уз обавезу политичке странке да евидентира сваки прилог, као и да га јавно објави на страначком сајту.

Из буџета Србије предвиђено је да се издвоји 0,15 одсто за редовни рад политичких странака, а за финансирање трошкова изборне кампање из јавних извора у години у којој се одржавају избори добија се износ од 0,1 одсто расхода буџета.

Једна од најзначајнијих новина је да ће странке морати да положе изборно јемство уколико буду намеравале да користе средства из јавних извора за финансирање изборне кампање. Конкретно, то значи да ће странке које не освоје бар један одсто гласова морати да врате средства која су добили од буџета за финансирање кампање.

За: Владајућа коалиција и ЛДП

Подршку законском предлогу о финансирању политичких активности у досадашњој скупштинској расправи најавиле су странке владајуће већине, као и ЛДП, иако има примедбе на поједине одредбе, док су СНС, ДСС и СРС критиковали то решење.

За демократе и социјалисте предложени закон је веома важан за правни систем, али и борбу против корупције, будући да ће, како кажу, направити правни оквир који ће политичким субјектима омогућити да под јасним и једнаким правилима и условима прибављају средства.

Савез војвођанских Мађара поздравио је нови закон као један од услова за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ, али и због одредаба о транспарентном финансирању странака, док Српски покрет обнове сматра да ће усвајање закона учинити рад парламента транспарентнијим, али неће смањити утицај тајкуна на политичке странке.

Лидер ЛДП-a Чедомир Јовановић најавио је подршку предложеним законским решењима, иако, како је рекао, има доста примедби на поједине одредбе, међу којима је и полагање изборног јемства у висини средстава које странка треба да добије за финансирање изборне кампање.

Посланици те странке су амандманом предложили да закон заштити финансијере и симпатизере странка који се јавно буду тако декларисали, као и да се просечна зарада, која је један од параметара за одређивање висине донације странкама, коригује за стопу инфлације.

Против: СНС и ДСС

Председник СНС-а Томислав Николић критиковао је што предложеним законом нису уређена правила финансирања избора за председника државе, наводећи да се не зна колико новца ће бити издвојено за ту кампању, као и да ли ће постојати јемство и друга питања.

"То је склоњено од нас. Пошто СНС рачуна да ће победити на изборима желимо да знамо под каквим ћемо условима да се такмичимо на тим изборима", рекао је Николић и предложеним решењима замерио и то што ће странка новац из буџета добијати на основу гласова на изборима, а не на основу добијених мандата.

И ДСС је изнео бројне примедбе на предложена решења, наводећи да је Србији потребан овакав закон, али да предложени акт неће отклонити корупцију, нити утицај неформалних група на политичке субјекте.

Радикали сматрају да предложени закон није примењив и да за циљ има да "обезбеди доминацију ДС-а". Радикали су поднели и око 40 амандмана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом