среда, 01.06.2011, 14:20 -> 20:00
štampajСтранке различито о протестима
Опозиционе странке поручују да у буџету има новца за захтеве пољопривредника, који већ трећи дан блокирају путеве у Србији. Протест пољопривредника драстичан, поручује СПО.
Странке владајуће коалиције и опозиције подељене су око тога да ли у буџету има довољно новца за захтеве пољопривредника, који већ три дана заредом блокирају путеве у Србији, тражећи субвенције за газдинства до 100 хектара.
У Министарству пољопривреде тврде да у буџету нема средстава за субвенције. Међутим, опозиционе странке сматрају да такви наводи нису тачни и да новца има.
Српска напредна странка оцењује да Влада мора да испуни обавезе и исплати субвенције које су пољопривредним произвођачима исплаћиване претходне две године.
Председник Савета за пољопривреду и развој села у СНС-у Зоран Машић наглашава да је по расподели аграрног буџета, коју је Влада усвојила почетком године, 11 милијарди динара опредељено за субвенционисање примарних инпута у пољопривредној производњи.
"Не може се данас рећи да новца нема, јер тај новац није исплаћен", истиче Машић.
"Министарство пољопривреде, трговине шумарства и водопривреде мора да објасни грађанима где су потрошене 22 милијарде динара које су одвојене за субвенционисање пољопривредне производње", наводи Машић.
Напредњаци упозоравају да домаћој пољопривреди прети колапс, наводећи да ће се у Србији увозити око 70 одсто прехрамбених производа, као што је случај у Бугарској и Румунији.
Протесте пољопривредника подржава и Либерално-демократска странка, која оцењује да је однос Владе према аграру "потпуно неприхватљив" и да новца у буџету за субвенције има.
ЛДП ће затражити хитну седницу Одбора за финансије и пољопривреду Скупштине Србије, на којој би се разматрала аграрна политика Владе.
"Пољопривредни произвођачи су жртве владиног лицемерја, неспособности, одсуства било какве стратегије, али и потребе да се у овом тренутку понижени сељак купи субвенцијом која је социјална помоћ и милостиња, а не економски подстицај онима који нешто стварају", рекао је лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић.
ЛДП: Три могућа извора финансирања
Јовановић је додао да би новац за помоћ пољопривреди могао да се добије "повећањем рудне ренте на извађену нафту и гас у Србији, јер се из тих извора може обезбедити најмање четвртина неопходних средстава за стимулацију производње у аграру". Јовановић наглашава да је износ рудне ренте у Србији од три одсто "неприхватљив", јер рудна рента у Русији чини 20 одсто, у Мађарској 12 одсто, Румунији 13,5 одсто.
ЛДП као могуће изворе финансирања наводи и обуставу давања новца за посредовање на увоз гаса или смањење субвенција за железнице.
Лидер ЛДП-а рекао је да у Србији има 750.000 пољопривредних домаћинстава, а да је регистрована трећина, јер је "држава расписала критеријуме који свако газдинство обавезују на преузимање обавеза према држави у износу од најмање 750 евра годишње".
Од тих газдинстава, како је навео Јовановић, 10 одсто ради на поседима већим од 100 хектара који стварају 70 одсто вредности српског аграра.
"Потпуно је неодржива и теза по којој српски сељак може бити конкурентан са 23 евра по становнику, у односу на Хрватску која има подршку од 100 евра, Мађарском која даје сељаку 250 евра или европски просек од 150 евра", рекао је Јовановић.
СПО за прекид блокаде
Српски покрет обнове, с друге стране, протест пољопривредника оцењује као "драстичан" и позива пољопривреднике да одустану од блокаде путева и кроз преговоре са надлежнима изнађу решења која ће унапредити положај пољопривредника, али и свих становника руралних подручја Србије.
"Сматрамо да не постоји реалан повод за овако драстичан вид протеста, јер су последњим предлогом министра пољопривреде заштићени сви произвођачи са поседима мањим од 30 хектара, а таквих је у Србији преко 90 одсто", рекао је потпредседник СПО-а Срђан Срећковић.
Рестриктивне мере, како је рекао Срећковић, односе се искључиво на велепоседнике и то треба да буде државна стратегија.
За СПО, према Срећковићу, пољопривреда је стратешка развојна грана и та странка ће увек бити на страни пољопривредника, јер мали поседник представља стуб друштва и државна политика мора да буде примерена његовом интересу, а не интересу велепоседника и тајкуна.
Нова Србија сматра да је нужно да пољопривредници и Влада постигну договор, али и оцењује да само Влада "без слуха" и осећаја за лоше стање у земљи може да дозволи блокаду путева, "на коју су пољопривредници били принуђени због неразумевања својих захтева".
Опозициона НС је у саопштењу навела да систем субвенционисања пољопривредних произвођача који се примењује у ЕУ представља модел који треба применити и у Србији.
"Међутим, по ко зна који пут се показало да се ова влада за европске принципе и стандарде залаже само декларативно", оцењено је у саопштењу Нове Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 16
Пошаљи коментар