среда, 13.04.2011, 13:29 -> 20:25
štampajУРС прикупио 120.000 потписа
Уједињени региони Србије прикупили 120.000 потписа за децентрализацију Србије, изјавио у Бољевцу лидер УРС-a Млађан Динкић. Прикупљање потписа почело и у источној Србији.
Лидер Уједињених региона Србије Млађан Динкић изјавио је у Бољевцу да је петицију за децентрализацију Србије, којом треба да се иницира измена одређених закона, до данас потписало 120.000 грађана као и председник општине Бољевац Небојша Марјановић.
Динкић је подсетио да се изменама закона тражи да највећи део новца, који се на име пореза прикупи у градовима и општинама, њима и остане, да се омогући грађанима да директно бирају своје председнике општина и градоначелнике као и да се хитно општинама и градовима врати одузета имовина.
Динкић је рекао да је територија источне Србије само два пута мања од Војводине, а да има пет пута мање становника и да млади чим заврше школу напуштају своје домове и одлазе углавном у Београд, a петиција, између осталог, има за циљ и да заустави тренд исељавања.
Предвиђеним изменама закона, према речима Динкића, Бољевац би имао за петину већи буџет, јер би, осим редовних трансфера од Републике, имао дупло више новца од пореза на плате, а добио би и 26 милиона динара од посебног трансфера солидарности који би био уведен.
"Једино Београд више не би имао трансфер новца од Републике", додао је Динкић и додао да очекује да ће велики број становника Србије потписати петицију УРС-а.
Динкић: Један човек доноси одлуке
Лидер те странке сматра да је власт у Србији централизована и да само неколико људи одлучује у име целе земље.
"Ми имамо централистичку државу у којој шеф партије једне, друге или треће или све три заједно доноси одлуке у име осам милиона грађана Србије", рекао је Динкић у Бору на трибини "Мој град - велика шанса".
Он је навео да ниједан човек не може бити "натчовек" и решити проблеме 170 градова и општина у исто време, какви год да су људи у питању, што се, како је навео, односи и на њега као лидера једне партије која има седиште у Београду.
Председник УРС је истакао да демократија представља идеал, али да је сигуран да је боље да неколико хиљада људи има одговорност да спроведе нешто у својим местима, него "ако то ради један, двојица, тројица или петоро људи у Београду".
Динкић је рекао да то није схватао док је био гувернер Народне банке Србије, као ни док је био министар финансија, јер се бавио националном политиком и није имао толико контакта са проблемима локалних самоуправа.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар