Ново поглавље сарадње Србије и Египта

Каиро и Београд су на правом путу да успоставе ново поглавље сарадње, оценио амбасадор Египта у Србији Али Галал Абделазиз Мохамед Басиуни.

Амбасадор Египта у Србији Али Галал Абделазиз Мохамед Басиуни оценио да су Каиро и Београд на правом путу да успоставе ново поглавље сарадње између две пријатељске државе и нације.

"Египат и Србија уживају традиционалне везе које су цветале током златне ере египатског лидера Гамала Абдела Насера и председника Јосипа Броза Тита 1950-их и 1960-их, када су обе земље делиле многе вредности и циљеве. Та ера нам је омогућила солидну основу за ново поглавље сарадње", истакао је Басиуни у интервјуу Танјугу.

Амбасадор је, међутим, приметио да садашњи обим трговине и економске сарадње није у складу с великим потенцијалом обе земље нити са одличним политичким односима.

Басуини је подсетио да је председник Србије Борис Тадић у три маха посетио Египат, а у тој земљи су биле и делегације министарстава Владе у Београду.

Такође, само ове године Београд су посетиле три високе делегације из Египта које су предводили министар иностраних послова Ахмед Абул Геит, министар трговине и индустрије Рашид Мохамед Рашид на челу високе привредне делегације.

Недавно је, такође, заседао и мешовити комитет за економску сарадњу две државе, па је из Каира за ту прилику дошла министарка за сарадњу са иностранством Фајза Абулнага.

"То је резултирало потписивањем неколико споразума у областима као што су економија, туризам, минерални ресурси и авио саобраћај", указао је амбасадор Басиуни.

Према његовим речима, високи представници двеју држава договорили су се да побољшају билатералну сарадњу засновану на компаративним предностима које свака страна ужива.

Ради се о унапређивању инвестиција и заједничким подухватима са великим потенцијалом у туризму, фармацеутској индустрији, телекомуникацијама и информационим технологијама, агро-бизнису, дрвној и индустрији намештаја, енергији, хемикалијама, ђубривима, прехрамбеној и аутомобилској индустрији и трансферу технологија.

Басиуни је оценио као даљи значајан корак у гајењу сарадње на свим пољима посету премијера Мирка Цветковића Каиру, најављену за новембар ове године.

"Остваривање циљева несврстаних"

Говорећи о садашњем, другом египатском председавању Покретом несврстаних земаља (ПНЗ), Баусини је подсетио на "историјске вође" Насера и Тита који су, заједно са индијским премијером Џавахарлалом Нехруом, утемељили и водили ПНЗ "као оличење заједничких тежњи земаља у развоју за ослобођење, независност и развој".

Египат, у периоду до 2012. године, неће штедети напоре ради постизања циљева ПНЗ и промовисања његових вредности и принципа, а нарочито мира, безбедности, стабилности и друштвеног напретка, навео је Басиуни.

Амбасадор је навео да је током протеклих годину дана, између обележавања Националног дана, у знак сећања на Револуцију из 1952. године, Египат наставио да игра утицајну и активну улогу на Блиском истоку и у другим деловима света ради очувања међународног мира и безбедности, као и развоја свог народа.

"Египат је одржао традиционалне односе са арапским, афричким земљама и активну улогу у међународној заједници кроз УН и друге међународне организације. Такође, Египат има стратешко партнерство са Сједињеним Америчким Државама, Европском унијом и Русијом, као и са силама у успону Кином, Јапаном и Индијом", оценио је амбасадор.

"Египат има стабилну пословну средину, са разгранатом економијом коју предводи приватни сектор, конкурентне подстицаје, локално тржиште од 85 милиона житеља и споразуме о слободној трговини који нуде приступ великим тржиштима у различитим трговинским блоковима Африке, арапског света и ЕУ", навео је Басиуни.

Амбасадор је рекао да је захваљујући успешним реформама од 2004. године укупан домаћи производ у Египту растао по просечној годишњој стопи од око 7,1 одсто.

Уз то, Египат је био заштићен од поразних ефеката светске финансијске кризе, па је национална привреда забележила у 2009. године раст ГДП од 4,8 одсто.

"Египат је данас, са својим ненадмашним историјским наслеђем и разним атракцијама у гостољубивом мирном окружењу, једна од најомиљенијих дестинација у свету за све већи број туриста из Србије као и свих крајева планете", закључио је амбасадор Басиуни.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
13° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара