Грађани који су се окупили на Новом Београду и у Земуну кренули су преко Бранковог моста према центру града.
Према најавама са друштвених мрежа, протестна шетња ће се завршити испред Правног факултета где је најављено окупљање.
У Београду су током дана све улице биле проходне, а од поподнева се грађани окупљају на кружном току на Аутокоманди и на углу улица Краљице Марије и Рузвелтове. Окупљања и у Новом Саду, Нишу и другим градовима. Делегација ЕУ у Србији саопштила је да помно прати ситуацију у земљи и да позива на избегавање ескалације тензија. Студент Факултета музичке уметности Никола Марчетић пуштен је на слободу после саслушања у Трећем основном тужилаштву.
Грађани који су се окупили на Новом Београду и у Земуну кренули су преко Бранковог моста према центру града.
Према најавама са друштвених мрежа, протестна шетња ће се завршити испред Правног факултета где је најављено окупљање.
Окупљени грађани блокирају саобраћај на углу улица Краљице Марије и Рузвелтове код Вуковог споменика.
Саобраћај је блокиран контејнерима који су оборени на коловоз.
Нишки студенти у блокади и грађани блокирали су око 19 сати кружни ток код тржног центра "Делта", на најпрометнијем Булевару Немањића.
Како је најављено после окупљања блокада ће се проширити и на оближње улице и булеваре.
Неформална група студената Универзитета у Ниша позвала је грађане да се придржавају сатнице и да блокаду заврше у 23.30.
Новосадски студенти у блокади и грађани из зборова, након окупљања у 18 часова код Ректората, кренули су у протестну шетњу током које ће блокирати више раскрсница у граду. За сада није позната тачна маршута, а тренутно се колона креће Стражиловском улицом ка Бановини.
Блокиране су раскрснице код Бановине, Моста слободе, Меркатора и Футошке пијаце, као и сам Мост слободе и Варадински мост.
Након спонтаног окупљања у недељу вече, данас је четврти дан организованих блокада у Новом Саду.
Претходних дана од 18 часова до касно ноћу блокиране су раскрснице широм града, а уз Булевар ослобођена који је цео био блокиран, грађани су блокирали и друге значајније саобраћајнице у граду кружни ток на Булевару Европе, Мост слободе, Варадински мост, део Петроварадина, раскрснице Партизанске и Кисачке, раскрсницу код Најлон пијаце и друге.
Полиција је у Новом Саду реаговала више пута, па и синоћ када су током ноћи уклонили блокаде.
Након позива са друштвених мрежа, група грађана и вечерас се окупила у 18 часова на Градском тргу у Ваљеву одакле су пошли у протестну шетњу и блокаду појединих раскрсница.
Учесници протеста у Ваљеву, кретали су се једном коловозном траком и повремено блокирали саобраћај на појединим раскрсницама у Ваљеву. Присутни су полицајци у цивилу.
Од 18:15 почела је у Чачку блокада кружне раскрснице у Улици Бате Јанковића, код Моравице у центру града. Саобраћајна полиција је због блокаде обуставила саобраћај, јавља дописник РТС-а.
Непрекидним преласком преко пешачких прелаза један број грађана Крушевца од 19 часова омета саобраћај на кружном току код млина,односно на саобраћајници која кроз индустријску зону води ка Моравском коридору, јавља дописник РТС-а.
Позив за блокаду као и претходних дана упутио је збор грађана Крушевца преко друштвених мрежа, а акцију су подржали крушевачки студенти у блокади.
Након окупљања испред Градске куће грађани Ужица су протестном шетњом Улицом Димитрија Туцовића дошли до просторија СНС-а.
Окупљени узвикују ”Хоћемо изборе”, а поједини су са собом понели и кесе са смећем како би симболично исказали свој став према актуелној политичкој ситуацији.
Након позива на друштвеним мрежама, грађани су око 17 часова почели да се окупљају на кружном току код Аутокоманде у Београду.
Саобраћај је у том делу града обустављен.
Делегација Европске уније у Србији саопштила је да помно прати ситуацију у земљи и да позива на избегавање ескалације тензија, као и да осуђује акте насиља.
Наглашава се да полицијске акције морају бити пропорционалне и да се поштују основна људска права, укључујући и права оних који су приведени.
Студент Факултета музичке уметности Никола Марчетић, који је претходно приведен током блокаде у Земуну, пуштен је на слободу после саслушања у Трећем основном тужилаштву.
Марчетићев адвокат Иван Нинић је истакао да је тужилаштво изашло са кривичном пријавом на основу видео снимака, као и да је Марчетић изнео своју одбрану.
Премијер Ђуро Мацут каже да су мир, разговор и разумевање међу свим чиниоцима у друштву неопходни и апеловао на грађане да покажу одговорност и да се одржи слобода кретања.
"Ми смо потпуно свесни да је овај дуготрајан процес заправо један исцрпљујући процес који је довео целу земљу у једну ситуацију која није пожељна, како за универзитете, али тако и за укупно грађанство наше", рекао је премијер поводом блокада.
Он је упутио апел свим грађанима да одржимо заједнички ред, слободу кретања и све грађанске слободе у нашој држави и захвалио Министарству унутрашњих послова које улаже велике напоре да одржи јавни ред и мир.
"Оно што је, нажалост, ситуација, да тренутно имамо те делове блокада које се дешавају у Београду, које су можда руковођене студентима можда нису, у сваком случају ово сад веома личи на нешто друго што није везано заправо са тим процесом, него представља један класичан вандализам, облик нечега што није пожељно да се дешава у развијеним друштвима", рекао Мацут.
Испред Трећег основног суда на Новом Београду окупили су се грађани у знак подршке студенту Николи Марчетићу који тамо треба да буде саслушан
Студент музичке академије се терети за насилничко понашање.
Марчетић је приведен након што је покушао да спречи пробијање блокаде у Земуну. Он је био и један од говорника на студентском протесту 28. јуна у Београду.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су у Србији дозвољена чак и противзаконита окупљања.
"У Србији су дозвољена окупљања, чак и противзаконита. Што је најгоре, ми штитимо противзаконита криминална окупљања на свакодневном нивоу. Дакле, окупе се људи на криминалан начин, заузму вам раскрсницу, не пријаве то никоме. Ми их штитимо да случајно неко не би пробио и са две и са три или четири стране. То лудило у којем ми трошимо средства државна, народна, да бисмо штитили противзаконито деловање, некада мора да стане", истакао је Вучић.
Навео је да је у Србији не само слобода окупљања у потпуности дозвољена, већ преко границе законитог поступања о слободи изражавања у којој блокадери кажу "смрт полицији" и не стиде се тога, па тек после неколико сати то скину са свог сајта, Инстаграм профила или било чега другог.
Више јавно тужилаштво у Београду форимрало је предмет поводом претње смрћу припадницима полиције која је објављена на друштвеној мрежи X, на налогу "ФДУ у блокади".
У датој објави наводи се "Колегинице са ФДУ су пуштене, једна од њих је на ВМА", те се у наставку поруке поручује "Смрт полицији", уз таговање локације у Савској улици, где се налази ПС Савски венац.
Предмет је достављен на даље поступање Посебном одељењу за високотехнолошки криминал ВЈТ у Београду у циљу идентификовања и процесуирања корисника овог налога, у складу са законом.
ВЈТ у Београду понавља да претње полицији и напади на полицијске службенике неће бити толерисани.
Како РТС сазнаје - затражено је и гашење профила.
Све блокаде на територији Србије и Београда су уклоњене и све саобраћајнице су проходне, саопштило је Министарство унутрашњих послова.
Припадници МУП-а током претходне ноћи извршили су проверу идентитета укупно 1.297 особа, док је 79 особа доведено до службених просторија.
Од тога, 72 особе су доведене због извршених прекршаја, а седам особа због постојања основа сумње да су прекршиле одредбе Кривичног законика и својим поступањима извршиле кривична дела, наводи се у саопштењу МУП-а.
На појединим местима забележени су спорадични инциденти, при чему је полиција поступала у складу са законом. Инциденти су забележени на следећим локацијама: у Београду, Нишу, Новом Пазару и Новом Саду, где је одређени број лица приведен због нарушавања јавног реда и мира и почињених кривична дела.
Учесници блокаде повредили су четири полицијска службеника и оштетили једно службено возило Министарства унутрашњих послова, наводи се у саоштењу.
Министарство унутрашњих послова још једном апелује на грађане да се уздрже од било каквих незаконитих активности и да не блокирају саобраћај, нарочито не на начин који може угрозити њихову безбедност и безбедност других учесника у саобраћају.
Професор Медицинског факултета Оливер Стојковић изјавио је јутрос ФоНету да је четворо студената, који су после интервенције полиције приведени испред Правног факултета, превезено на Војно-медицинску академију, а један од њих има поломљену кључну кост и могући прелом ребра.
"Чуо сам се и са тим повређеним момком и са његовом мајком, кључна кост је сигурно сломљена, а чека се очитавање снимака да се види и да ли је дошло до прелома ребра", рекао је Стојковић.
Супруга професора Стојковића, професорка Биолошког факултета Биљана Стојковић, била је са групом од око 30 особа, углавном студената, и марицом је довезена у Полицијску станицу Савски венац, а том приликом нису јој стављене лисице.
Стојковић је за ФоНет рекао да су после сат времена сви пуштени из полицијске станице, а да ће против њих, према речима адвоката, бити поднете прекршајне пријаве.
Испред Градске управе у Чачку од јутрос окупљени грађани, а на самом улазу у зграду стоје припадници полиције.
Овај протест најавили су грађани Чачка у блокади као наставак синоћње блокаде саобраћајница и протеста испред просторија Градског одбора СНС-а на Градском шеталишту.
Поводом објава у појединим средствима јавног информисања, као и на одређеним профилима на друштвеним мрежама, којима се имплицира да је полиција приликом поступања намеравала да уђе и ушла у просторије Правног факултета и да су полицијски службеници хапсили лица која су се налазила на факултету, Министарство унутрашњих послова најоштрије демантује поменуте наводе.
Наводе да су 23 лица доведена у службене просторије МУП.
Студенти Биолошког факултета у Београду саопштили су јутрос да је њихова професорка Биљана Стојковић ухапшена синоћ испред Правног факултета "док је бранила студенте".
Демократска странка (ДС) такође је објавила на друштвеним мрежама да је током грађанског протеста ухапшена професорка Стојковић, чланица Председништва те странке и бивша кандидаткиња за председницу Републике Србије.
"Режим је ухапсио универзитетску професорку, боркињу и активисткињу за људска права, једну од омиљених професорки Београдског универзитета – само зато што је стајала уз свој народ. То је стање у Србији коју је окупирала мафија", наведено је на страници ДС-а на мрежи Икс.
Полиција је ноћас разбила блокаду раскрснице код Правног факултета и тада је више људи ухапшено, а било је и повређених, које је одвезла Хитна помоћ.
Неколико студената и грађана који су блокирали раскрсницу Булевара краља Александра и Београдске улице лакше је повређено пола сата након поноћи током интервенције полиције испред Правног факултета, потврђено је Фонету.
Kако су студенти Правног факултета навели, полиција је покушавала да обори и да истргне телефоне из руку студентима и грађанима који су стајали испред зграде факултета.
Према сведочењу студената, полиција је ударала студенте и грађане и обарала их на улицу.
Након тога студенти и грађани су се повукли у зграду факултета.
Полиција је пендрецима ударала у затворена врата факултета и покушала да уђе у зграду, преноси Фонет.
Kако студенти наводе, полиција се са те локације повукла након сат времена.
Градски превоз од јутрос је у редовном режиму рада. Током јутра и пре поднева биле су блокиране још само Главна улица у Земуну, и раскрсница Јурија Гагарине и Гандијеве улице на Новом Београду.
Синоћ нешто пре 21 сат возила Градског саобраћајног предузећа повучена су са улица Београда у депое.
Како је Танјугу речено у ГСП-у јутрос је у био мањи прекид градског саобраћаја у трајању од 20 минута у Булевару краља Александра, испред зграде Правног факултета, али је он брзо нормализован.
Групе студената у блокади и грађана који их подржавају синоћ су наставиле да блокирају поједине раскрснице у Београду, Новом Саду, Нишу и још неким градовима у Србији.
На скретању код аеродрома "Никола Тесла" у Сурчину синоћ се повукла мања група људи која је претходно током вечери непрекидно прелазила пешачки прелаз и тако покушавала да блокира саобраћај, што полиција није дозволила већ је повремено регулисала саобраћај наизменично пуштајући аутомобиле и пешаке да прелазе улицу.
Синоћ су биле блокиране улице Краља Милана, Теразије од хотела "Москва", Сарајевска улица, као и ауто-команда од Храма ка Вождовцу док је полиција усмеравала возила да се искључе са петље на ауто-пут.
Такође је била блокирана Главна улица у Земуну, а контејнери су били постављени и на улазу из свих споредних улица.
Булевар краља Александра грађани су блокирали на више пунктова - код Правног факултета, хотела "Метропол" и испред Електротехничког факултета.
Блокирана је била и Рузвелтова улице од Булевара Краља Александра до Краљице Марије.
На неколико места било је привођења и инцидената, а у једном од њих је повређен полицајац.
Неколико студената и грађана повређено је код Правног факултета у интервенцији полиције. Тада је ухапшена и професорка Биљана Стојковић, објавила је Демократска странка на друштвеним мрежама.
Из МУП-а је саопштено да је полиција нападнута на раскрсници Булевара Краља Александра и Рузвелтове и да је један полицијски службеник повређен приликом покушаја довођења лица које је претходно нарушавало јавни ред и мир и постављало контејнере на коловоз.
До инцидента је дошло и код ЕТФ-а у Булевару Краља Александра, када је полиција потиснула окупљене грађане, који су их гађали и вређали узвикивали увреде на њихов рачун, према Вуковом споменику.
У Улици Јурија Гагарина група грађана је пролазила и правила буку, позивајући станаре околних зграда да изађу и протестују.
Током вечери блокада је било у општини Раковица, у Жаркову, Устаничкој, Коњарнику, као и на кружном току на Новом Београду код Ушћа.
Блокада је било и у другим градовима Србије - Новом Саду, Нишу, Панчеву, Смедереву и другим градовима, а у Новом Пазару је на магистралном путу који води ка Црној Гори наизменичним кретањем пешачким прелазима група грађана успоравала саобраћај.
Студенти у блокади позвали су на грађанску непослушност и обуставу рада од 1. јула до испуњења три захтева – расписивања ванредних парламентарних избора, распуштања скупа у Пионирском парку и ослобађања неправедно приведених студената.
Коментари