Читај ми!

Мацут: Мајска скупштина нас подсећа да слобода долази из сабраности

Премијер Србије Ђуро Мацут изјавио је, поводом годишњице Мајске скупштине, да је представљала позив на мир, договор и уважавање, и позвао све друштвене актере да буду сабрани око заједничких циљева – економског и друштвеног развоја – да би се потомцима обезбедила сигурна будућност и сачувала Србија.

Ђуро Мацут, поводом обележавања скупштине на којој је 1848. године проглашена Српска Војводина, рекао је да Мајска скупштина треба да нам буде стални подсетник: не само на оно што је некада било, већ и на оно што морамо бити.

"Мајска скупштина треба да буде симбол нашег народног сабрања и решености да будемо слободни и своји", поручио је премијер, истакавши да се данас са дужним пијететом и поштовањем сећамо тог значајног догађаја у новијој историји српског народа.

Према његовим речима, у сенци великих европских превирања и револуционарних таласа, наши преци су се сабрали у Сремским Карловцима не због конфронтације, већ ради очувања идентитета, слободе и сопствених права.

"У времену буђења народа и националних идеја у Европи, Срби на овим просторима само су желели да буду уважени као етничка заједница, као народ", навео је премијер, додавши да је то је био "вапај да Срби буду признати као и остали европски народи, са својим пореклом, историјом и вером".

Напоменуо је да у тим изузетно тешким тренуцима, када је изгледало да ће други одлучивати о нашем опстанку и судбини, Срби северно и јужно од Саве и Дунава показали су и доказали да постоје вредности које их сабирају у једно – културно и духовно јединство и чврсто уверење у правду.

"Јединство – у корист свих"

Истакао и да Срби, прогласивши Војводство Србије, нису тражили туђе, већ су бранили своје – земље на којима су вековима живели. Тај чин је, додаје, био вапај за равноправношћу и позив на уважавање српских захтева.

"Мајска скупштина није била позив на рат, већ последњи позив за мир, договор и уважавање", навео је Мацут и подсетио да је, уместо мира, уследио напад на Сремске Карловце и почетак херојске одбране, која је тражила велике жртве, али и изродила примере изузетног јунаштва и храбрости.

Истакао је да је жестина отпора и решеност на слободу била снажан доказ љубави српског народа према свом имену и пореклу, додајући да та борба носи важну поуку за будућа поколења.

"Без јединства нема опстанка. Нико нам са стране неће даривати слободу и напредак. Учећи на том примеру, данас сведочимо најбољим могућим српско-мађарским односима. Данас, више него икад, потребна нам је таква мудрост. Потребно нам је сећање – не као тешки терет прошлости, већ као потенцијал на коме можемо градити мостове помирења и сарадње", нагласио је премијер.

Мацут је закључио да нам је потребно јединство – не против некога, већ у корист свих.

"Потребна нам је снага да наставимо реформе у нашем друштву, да зауставимо поделе и мржњу, како бисмо сачували мир и сувереност", поручио је премијер.

четвртак, 15. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом