Читај ми!

Студенти маратонци стигли у Брисел, крагујевачки студенти у блокади протестовали због онлајн наставе

Студенти маратонци који су на пут ка Бриселу кренули 25. априла нешто после 19 часова стигли су до свог коначног циља. Дочек за студенте приређен је на бриселском тргу Шуман, на којем је седиште главних инстититуција ЕУ, где ће студенте поздравити посланици Европског парламента, представници градских власти Брисела и људи из српске дијаспоре у Белгији и околним земаљама. У Крагујевцу одржан тросатни протест студената у блокади због почетка онлајн наставе на три факултета. У Аранђеловцу је у току осмосатни протест студената и матураната.

Током тродневне посете Бриселу, студенти ће се састати са европском комесарком за проширење Мартом Кос, комесаром за младе и спорт Гленом Микалефом, председавајућим одбора за спољну политику Дејвидом Мекалистером и имати више сусрета са представницима Европског парламента и других европских институција.

У уторак пре подне ће студенти испред Европског парламента одати пошту жртварама трагедије на Железницкој станици у Новом Саду.

Током дана делегација студената разговараће ће са представницима политичких група у парламенту: Народне партије, групе европских Социјалста и демократа, либерала и зелених. Најављен је и састанак са члановима одбора за спољну политику и председавајућим Одбора Дејвидом Мекалистером.

Одбор за људска права Европског парламента у среду ће одржати расправу о "стању људских права у Србији у контексту студентских протеста", на којој ће, према најавама говорити и представници студената.

У четвртак ће делегацију студената заједнички примити Европска комесарка за проширење Марта Кос и Глен Микалеф, комесар за омладину спорт и међугенерацијски дијалог.

До Брисела трчи 21 студент, иако је првобитни план био да их симболично буде 16, да би и на тај начин одали почаст страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.

Подељени су у четири групе, а свака група пређе више од 20 километара дневно.

Захвалница академској заједници

Студенти у блокади високошколских установа у Београду захвалили су академској заједници на подршци и позвали и све друге актере друштва да следе тај пример, јер предстоји, како су навели, досад највећа борба.

Студенти су саопштили да се академска заједница јасно и активно укључила у борбу за боље сутра и показала спремост да стане уз њих – одговорно, солидарно и без задршке.

Та подршка није била заснована само на изјавама, већ је пружена и конкретним деловањем, присуствим на протестима, учешћем на састанцима, јавним оглашавањем и обуставом наставе, истакли су студенти.

Према њиховој оцени, подршка академске заједнице представља јасан пример професионалне и грађанске дужности.

"Свесни смо жртве коју чланови академске заједнице подносе месецима уназад, а која је директно последица срамне Уредбе 5/35. Уместо да буду заштићени и уважени, наши професори и и професорке су суочени са притисцима, деградацијом статута и контиуираним покушајима урушавања високог образовања. Упркос томе, остали су уз нас", навели су студенти на Инстаграму.

Уколико је академска заједница могла да устане и јасно их подржи, студенти верују да то могу и друге друштвене групе, због чега позивају све актере друштва да им се придруже и дају свој допринос.

Студенти су нагласили да је сада тренутак за заједничку акцију, оценивши да је пред свима нова борба, другачија од свих претходних – борба за расписивање ванредних парламентарних избора и обезбеђивање правичног и слободног изборног процеса.

"Борба у коју улазимо је највећа до сада. Ако не сада – када", навели су студенти у блокади.

Протест студената у Крагујевцу због онлајн наставе, у Шапцу – до испуњења захтева

У Крагујевцу је одржан тросатни протест студената у блокади Економског, Правног и Природно-математичког факултета због почетка онлајн наставе на тим високошколским установама.

Окупљени су, симболично у 11.52 сати, блокирали раскрсницу код Правног факултета у Крагујевцу и шеснаестоминутном тишином одали пошту жртвама новосадске трагедије.

Потом су кренули у протестну шетњу до Факултета инжењерских наука и Природно-математичког факултета где је протест завршен.

“Неакредитована онлајн настава није настава. То није знање и то није стандард и то није ни вредност. То је импровизација са другорочним последицама. Ми не учимо да бисмо сутра били препознати као неко ко је завршио нешто, већ да бисмо били компетентни, одговорни и цењени у свом позиву. А, шта нас чека са дипломом иза које не стоји законито стечено знање? Стоји неповрење, сумња, обесмишљена улагања”, рекла је у свом обраћању студенткиња у блокади Економског факултета у Крагујевцу.

Иначе, од шест државних факултета у Крагујевцу, онлајн настава се од 22. априла одржава и на Факултету медицинских наука. За сада су и даље без наставе Факултет инжењерских наука и Филолошко-уметнички факултет.

У Шапцу, студенти и матуранти уз подршку професора и грађана и данас су 16-минутном блокадом раскрснице између библиотеке и музеја одали пошту настрадалима у паду надстрешице у Новом Саду. Подсећају да од протеста неће одустати све до испуњења студентских захтева.

Осмосатни протест у Аранђеловцу

У Аранђеловцу је у току осмосатни протест студената и матураната под називом "Само солидАРност Србију спасава".

Протест студената и матураната у Аранђеловцу почео је у 14 часова. Подршку студентима су пружиле њихове колеге из других градова и општина, али и поједини грађани.

Под паролом “Само солидАРност Србију спасава“ протестују , јер, како кажу, студентски захтеви још нису испуњени.

Због протеста блокиране су за саобраћај улице у центру те општине. Постављена је бина, зоне за баскет и мини фудбал, припрема се храна, најављени су и концерти.

Окупљени су шеснаестоминутном тишином одали пошту жртвама новосадске трагедије. Протест у Аранђеловцу, како је најављено на друштвени мрежама, биће завршен у 22 часа.

Протест "Избори се" у Новом Саду

У Новом Саду је завршен протест под називом "Избори се", који су организовали новосадски студенти у блокади због незаконитог хапшењa активиста и студената.

Окупљање је било у кампусу Универзитета у 11 часова, а затим су у протестној шетњи студенти и грађани, стигли до суда, где су на почетку протеста у 11.52 одржали 16 минута тишине, за жртве трагедије на Железничкој станици.

На протесту је организовано гласање за најгору институцију у Србији, након што су студенти извели перформанс и у име кандидованих представили њихов рад. На гласачком листићу било је пет кандидованих, а гласало се за: Министарство унутрашњих послова, Више јавно тужилаштво, Безбедносно-информативну агенцију, Судство и Универзитетски клинички центар Војводине.

Испред улаза у суд постављен је сто са гласачким кутијама. Након гласања за најгору институцију окупљени су изабрали судство.

Виши суд у Новом Саду укинуо је одлуку о пуштању студента Вељка Петровића на слободу и вратио предмет на поновно одлучивање о притвору, упркос доказима о његовој невиности, саопштио је данас Покрет Kрени-промени. 

Судент треће године Факултета техничких наука у Новом Саду Вељко Петровић ухапшен је током студентских протеста под оптужбом да је физички напао декана Факултета спорта и физичког васпитања Патрика Дрида.

Блокада ВИШЕР-а

Студенти Високе школе електротехнике и рачунарства (ВИШЕР) у Београду почели су данас административну блокаду те образовне установе због одлуке руководства да се врате нормалној настави.

Kако су студенти казали, запослени ће одређено време моћи да излазе из зграде, након чега више неће моћи да уђу док траје блокада, преноси Фонет.

Студенти ВИШЕР-а су раније данас одржали протест, наводећи да не пристају на одлуку руководства Академије које је наложило њиховој школи да до сутра доставе план надокнаде и план активности нормализације наставе.

Руководство Академије најавило је да би, уколико донесу такву одлуку, директорка могла да позове полицију да их избаце из зграде, преноси Фонет. Због тога су позвали колеге студенте и грађане који их подржавају да дођу и да буду из њих.

Студенти су, након одлуке на пленуму о административној блокади, поручили да не желе насиље, већ да желе да се питају за своје образовање, да буду ти који доносе одлуке о својој будућности и како ће да изгледа настава, као и када би могла да почне.

понедељак, 12. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом