Део студената у блокади тражи изборе: Шта каже власт, а шта опозиција

Нижу се реакције након објаве појединих факултета у блокади да се залажу за расписивање ванредних парламентарних избора. Предложиће, кажу, и сопствену листу на којој ће бити професори и студенти. Подршку том предлогу даје део опозиције, док власт сматра да су тим потезом доказали да иза протеста све време стоји само политика и поручује, избора неће бити.

Два дана након што је пленум студената Факултет техничких наука у Новом Саду изгласао предлог да се распишу парламентарни избори, подршку пружају и пленуми других факултета. Детаљи се још не знају, али се зна да ће студенти, како кажу, сами састављати листу од студената и професора. И док опозиционе политичаре не помињу и не траже њихову подршку, подршка том предлогу стиже из дела опозиционих странака. У изласку на биралишта виде излазак из кризе.

"Не видим ниједно друго решење у овом тренутку осим ванредних парламентарних избора. Ако се сви договоримо и будемо јединствени ту синергију не може нико да победи", навео је Мирослав Алексић из Народног покрета Србије.

Одговар Алексићу шаље лидер највеће парламентарне партије - избора неће бити кад опозиција то пожели.

"Студенти су дошли до заључка да инсистирају на изборима, али да њихова листа сме да учествује на изборима, а да остали буду са стране и да им аплаудирају за њих, и навијају. Чак сам чуо да имају још луђу идеју да док пленум не одобри ви испуњавате њухове услове, па ћете ви грађани моћи да гласате кад пленумаши кажу да је то ок или не. Мики Алексић и Ђилас су у проблему јер су им студенти поручили да они не могу да учествују на изборима", навео је председник СНС-а Милош Вучевић.

За нове изборе и Нови ДСС и Странка слободе и правде. Пре биралишта, Милош Јовановић и Драган Ђилас понављају раније изречен став - формирање прелазне владе.

"До промена не долази на улици, до промена може доћи само на изборима који морају да буду иоле фер и поштени. За одржавање таквих избора је очигледно предуслов формирање прелазне владе по моделу који су предложиле скоро све опозиционе странке", рекао је председник Странке слободе и правде Драган Ђилас.

На Твитеру се поводом предлога студената огласила и председница Скупштине. Ана Брнабић износи и информацију - да ће студенти у блокади тражити да избори буду 29. јуна.

"Показали су да је све од почетка била политика, показали су да ни о политици ни о људским односима не знају ништа јер су одбили дијалог са оним ко им је најпотребнији за њихов ултимативни захтев, а то су избори. Показали су да ни основне постулате просвете - да нема мешања политике не поштују. Посебно је занимљиво што ће блокадери, иако је бављење политиком на факултетима и у просветним институцијама генерално супротно закону, направити своју листу људи", навела је Брнабићева.

На формирање заједничке изборне листе студенти су позвали и пред изборе у Зајечару и Косјерићу, заказане за 8. јун.

понедељак, 28. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом