Албанцима издато хиљаду нових пасоша

Косовским Албанцима МУП Србије до сада издао око 1.000 нових биометријских пасоша, рекао министар полиције Ивица Дачић. Обавеза државе је да изда пасоше свим својим грађанима. Дачић подржава пооштравање казни за кривична дела.

Министар унутрашњих послова (МУП) Србије Ивица Дачић изјавио је да је косовским Албанцима МУП до сада издао око 1.000 нових биометријских пасоша.

"Србија никако не сме да каже да неће издавати пасоше Србије Албанцима са Косова јер је обавеза државе да издаје пасоше свим својим грађанима", рекао је Дачић новинаримна у Ургентном центру где је обишао повређеног саобраћајног полицајца Александра Димитријевића.

Министар полиције је рекао да за сада нема великих интересовања Албанаца за издавање пасоша и додао да ће се МУП трудити да спречи евентуалне злоупотреба у издавању пасоша.

"То значи да морамо да радимо на промени закона о пребивалишту и решавању различитих злоупотреба. Нама је битно да се спречи могућност да неки криминалци имају пасоше више држава", рекао је Дачић.

Министар полиције навео је да теоријски гледано, Албанци са Косова на основу различитих тумачења прописа могу да имају пасоше Србије, Македоније, такозване пасоше Косова, Албаније, Грчке...

Дачић је рекао да Европска комисија није тражила да Србија престане са издавањм биометријских пасоша Албанцима већ је, како тврди, Комисију интересовало колики је број Албанаца који ће имати више пасоша.

Министар Дачић додао је је да је путна исправа могућност и да за њено издавање постоје законски услови.

Подршка пооштравању казнене политике

Mинистар полиције подржао је ставове републичког јавног тужиоца Слободана Радовановића о неопходности пооштравања казни за кривична дела.

Дачић је рекао да казнена политика мора да буде превентивна, али не драконска, и да се њоме, они који чине кривична дела, директно одвраћају.

"Казнена политика мора да буде таква да одвраћа оне који чине кривична дела", наглалсио је министар полиције.

Дачић је навео пример насиља на спорстким теренима, при чему се као позитиван параметар код свих, па и медија, узима начин на који је у Енглеској, после трагедије на стадиону "Хејсел", решен тај проблем.

"Код нас, када би то предложили сви би рекли да је то кршење људских права, драконска политика... не залажемо се за драконске казне, већ да се успостави ред", рекао је министар полиције.

Дачић је навео да полиција не сме да делује мимо законских овлашћења, али да су "напад и убиство полицајаца у свакој држави једно од најтежих кривични дела".

Радовановић је јуче, у Окружном суду у Београду, рекао да је у поседње четири године изречено свега седам осуђујућих пресуда за коруптивна кривична дела, и оценио да је казнена политика у Србији неефикасна и неадекватна.

Казне изречене у више од половине свих осуђујућих пресуда за најтежа кривична дела испод су законског минимума, или на његовој граници, прецизирао је Радовановић на конференцији за новинаре.

Указујући да је казнена политика један од најбитнијих фактора у борби против криминала, као и његовој превенцији, Радовановић је упозорио да благе казне не могу да буду у функцији ни кривичне санкције, а камоли превенције кривичних дела.

Дачић: Нисам умешан у аферу "кофер"

Министар полиције Ивица Дачић изјавио је у наставку суђења за аферу "кофер" да је његов утисак да су оптужени бивши вицегувернер Народне банке Србије Дејан Симић и фукционер СПС-а Владан Заграђанин "жртве".

"И мени је нанета штета, јер и данас када неко хоће нешто да ми пребаци, онда помене ту аферу. Могао сам да имам озбиљне последице, између осталог и у СПС-у, чији сам председник.

"Јасно је да нисам умешан у тај случај", рекао је Дачић пред Окружним судом у Београду.

Министар полиције додао је да "нема чега да се плаши" у вези са тим случајем и да му је "апсолутно у интересу" да пред судом буде утврђена истина.

Симић је ухапшен јануара 2006. године због сумње да је у свом стану у Београду примио мито од 100.000 евра, који су били у ташни, у вези са враћањем дозволе за рад Кредитно експортне банке (КЕБ) и пословањем лизинг компаније и осигуравајућег друштва у власништву израелске ТБИ групе.

Заграђанин, који је ухапшен заједно са Симићем, оптужен је за помагање у давању мита. Дачић је из Симићевог стана отишао 15 минута пре упада полиције.

Министар унутрашњих послова рекао је да није знао шта је у ташни и да је био "изненађен" када је чуо да су Симић и Заграђанин ухапшени.

Додао је да је стекао утисак да су представник ТБИ групе Владимир Цизељ и директор КЕБ Секула Пјевчевић тада, као и сада, уверени да је новац тражио неко из НБС и да су мислили како ће у Симићев стан неко доћи по новац.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом