Читај ми!

Небензја: Политички трик спонзора резолуције о Сребреници, може да појача напетости на Балкану

Стални представник Руске Федерације при УН Василиј Небензја рекао је за српске медије у Њујорку да су спонзори резолуције о Сребреници представили нацрт те резолуције као нешто са добрим намерама, али да је то заправо политички трик.

О актуелним иззовима са којим се Србија суочава због наметања резолуције о Сребреници председник Србије Александар Вучић је разговарао и са сталним представником Руске Федерације при УН Василијем Небензјом.

Замолио га је да и овог пута подржи позицију наше земље приликом одлучивања у УН.

У изјави за српске медије Небензја је рекао да је резолуција политички трик коме није циљ међунационално помирење, већ нешто потпуно супротно.

"Разговарали смо о том нацрту резолуције којег су донеле Немачка и још неколико других земаља, о геноциду у Сребреници. Представиле су га бенигно, као нешто са добрим намерама. Али ми сви знамо да је то политички трик коме није циљ међунационално помирење као што је представљено, већ нешто потпуно супротно. Може да појача напетости на Балкану и да има последице какве подносиоци резолуције можда нису ни замислили", указао је Небензја.

Отварање Пандорине кутије

Небензја је нагласио да Русија неће подржати ту резолуцију као и многе земље чланице УН.

"Ова резолуција отвара Пандорину кутију. Ако се усвоји ова резолуција то би отворило пут другим земљама које имају сличне проблеме да изађу са својим проблемима. И могу вам навести један пример. Немачка, која стоји иза те резолуције, иако технички није оригинални коспонзор, одговорна је за највећи и најокрутнији геноцид у 20. веку, а ту мислим на Други светски рат", рекао је Небензја.

Због тога, истакао је он, неће се изненадити ако у једном тренутку, уколико се резолуција усвоји, неко, а можда и Русија, изађе са резолуцијом о геноциду од стране нацистичке Немачке над народом Совјетског Савеза током Другог светског рата.

"Србија има сличне проблеме, јер ту је питање геноцида у Првом и Другом светском рату", рекао је Небензја.

Додао је и да одлука о усвајању резолуције није донета по уставу БиХ.

"Ниједан ентитет у саставу федерације никада није дао сагласност за такву иницијативу.

На седници Савета безбедности УН посвећеној Косову и Метохији Небензја је рекао да се етничко насиље у јужној српској покрајини наставља под окриљем привремених институција у Приштини.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво