Вучић: Ситуација на Балкану тешка, борићу се за мир
Председник Србије Александар Вучић каже да је забринут због тешке ситуације на Балкану и да је зато за њега важан предстојећи сусрет са руским председником Владимиром Путином, планиран за 25. новембар. Поручује да су се српски и руски народ кроз историју борили раме уз раме против непријатеља, те да у Србији нема прекрајања историје.
Александар Вучић је, у ексклузивном интервјуу за Јутјуб канал "Соловјев лајв", чији су делови данас приказани на ТВ Русија 1 и на платформи Смотрим, истакао да ће се борити за мир практично по сваку цену, преноси агенција РИА Новости.
"Све што могу да ти кажем, драги пријатељу, је да имам велики страх пред будућношћу. И зато ми је, између осталог, важан сусрет са Путином. Борићу се за мир практично по сваку цену, али ситуација није лака", рекао је Вучић одговарајући на питање о могућности рата у региону.
Додао је да се боји да би све друго што би могао да каже било само доливање уља на ватру и да би људи то могли погрешно да протумаче.
"Зато ћу само рећи да је ситуација озбиљна, није лака, тешка је, без сумње", додао је председник Србије.
Говорећи о војној сарадњи Русије и Србије, Вучић је рекао да је она одлична и да Београд добија савремену опрему из Руске Федерације по коректним ценама.
"Много пута смо добијали помоћ и подршку – оклопна возила, тенкове, при том модерне тенкове. Такође смо изводили изузетне вежбе и имамо одличну војну сарадњу са Русијом, то није тајна. Авиони, ловци, хеликоптери и још много тога. Имамо најсавременију технику коју добијамо по коректним ценама из Руске Федерације, и много тога", истакао је Вучић.
Још не можемо да приуштимо С-400
Председник је истакао да је Војска Србије данас много јача него што је била, захваљујући и огромној подршци и помоћи председника Путина.
Поручио је и да Србија жели да има руски ПВО систем С-400, али да то још не може да приушти.
Вучић је нагласио и да ће његов предстојећи сусрет са Путином бити 19. у последњих седам година, на чему му је веома захвалан.
"Замислите, 19. пут председник Путин је нашао времена за председника или премијера Србије, 19. пут за последњих седам година. Колико је енергије уложио у односе са Србијом. Бескрајно му хвала на томе, ми то веома ценимо", истакао је Вучић.
Председник Србије је, у ексклузивном интервјуу за Јутјуб канал "Соловјев лајв", са познатим руским новинаром Владимиром Соловјевим, чији су делови на том каналу синоћ приказани, говорио о предстојећем сусрету са председником Русије Путином и енергетској ситуацији у свету и Србији.
У Србији нема прекрајања историје
Вучић је у интервјуу указао и на то да су се српски и руски народ кроз историју много пута борили раме уз раме против непријатеља.
"Срби су народ који је први почео да пружа отпор турској најезди, који је одолевао око 450 година и много страдао због тога", рекао је Вучић, а пренео Тас.
Напоменуо је да су Срби изборили независност од турске власти кроз устанке и тешку борбу и да су се храбро борили и против Аустријанаца и Немаца у Првом светском рату и победили.
"Изгубили смо, неки кажу чак половину, али сигурно више од трећине мушке популације у Првом светском рату", истакао је председник Србије.
Указао је на то да су током Другог светског рата Срби били народ са најјачом антифашистичком традицијом у целом региону.
"Српски народ је у значајној мери помагао Црвеној армији и заједно смо ослободили Београд и не само Београд, имали смо много заједничких борби", истакао је Вучић.
Додао је да је поносан на српске војнике и, наравно, бескрајно захвалан црвеноармејцима, јер, како је рекао, "не бисмо могли да ослободимо нашу земљу да није било Црвене армије".
Вучић је истакао да у Србији нема покушаја прекрајања историје, који су све очигледнији у свету.
"Ми заиста поштујемо улогу и Русије и Црвене армије током Другог светског рата. Знамо шта су фашизам и нацизам, да их не бисмо победили да руски и други народи Совјетског Савеза нису учествовали у Великом отаџбинском рату. Ми смо тога свесни и томе учимо нашу децу и томе ћемо их учити и убудуће", нагласио је Вучић.
Tурска пријатељска земља, али имамо различит став о КиМ
Вучић је говорио и о другим темама, при чему је истакао да Србија Турску сматра пријатељском земљом, али да Београд и Анкара имају различите ставове о низу ствари, посебно о Косову и Метохији.
"Ми Турску доживљавамо као пријатељску земљу, као и Русију, али другачије гледамо на неке ствари на Балкану. Имамо различит однос према Косову", рекао је Вучић, а пренела РИА Новости.
Подсетио је да је, пошто је председник Турске Реџеп Ердоган рекао да ће наставити да тражи већу подршку за признавање Косова, он такође јавно рекао да ће Србија учинити све што је у њеној моћи да до тога не дође.
Додао је и да га украјински лидер Владимир Зеленски никада није звао и да се никада није састао са њим.
"Не. Нисам имао прилику да се сретнем са њим", рекао је Вучић.
Навео је да се сретао са бившим председником Украјине Петром Порошенком на разним форумима, али да се сада због пандемије корона вируса форуми не одржавају, тако да се никада и нигде није сретао са Зеленским.
Коментари