четвртак, 24.12.2020, 21:00 -> 23:12
Извор: РТС
Дачић: Грдно се варају неки ако мисле да ће их дијалог довести на власт
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић рекао је за РТС да ће после Божића уследити даљи разговори око почетка међустраначког дијалога власти и опозиције о унапређењу изборних услова. Не бежим од улоге копредседавајућег у дијалогу, истакао је Дачић.
Посланици Народне скупштине приводе крају рад у 2020. години.
Председнк парламента Ивица Дачић рекао је, у емисији на РТС-у "Четвртком у 9", поводом критика из неких кругова опозиције да наводно покушава да одложи почетак дијалога, да је као председник Скупштине Србије одговоран само за период од када је изабран на то место - 22. октобра.
Дачић је рекао да је са председавајућим Спољнополитичког одбора Европског парламента Дејвидом Мекалистером договорено да се после Божића договоре детаљи.
"Ко ће бити представници Европског парламента? Ко ће бити учесници? Не знамо ни ко жели да учествује. Не бежим од улоге копредседавајућег у дијалогу", рекао је Дачић.
Дачић каже да је први ток дијалога успостављен 2019. године на основу размене писама између Дејвида Мекалистера и Маје Гојковић на начин да се "под покровитељством председника парламента успостави процес дијалога који би потпомогли европосланици".
Један копредседавајући је председник Скупштине, а други неко из Европског парламента, подвукао је Дачић, нагласивши да је тада још договорено да друга фаза дијалога, након избора, има дугорочнију перспективу.
Председник Скупштине је рекао да се "грдно варају неки ако мисле да ће их дијалог довести на власт".
Кодекс би требало да важи за целу политичку сцену
Скупштина је усвојила Кодекс понашања посланика. Дачић каже да Скупштина има и друга правила којима се регулишу понашања - а ту је и Устав.
Оно што је непристојно и кршење достојанства парламента, псовке, увреде, причање о породици политичара - забрањено је новим Кодексом, каже Дачић и додаје да свако има пораво да изрази мишљење о ономе шта је неко рекао.
"Цео текст смо усагласили са мишљењем Грека, то је тело које се бави законским претпоставкама за борбу против корупције", наглашава Дачић.
"Вучић, Брнабић и ја смо рекли - донећемо Кодекс", каже он и указује да не може да важи само за посланике, јер, како каже, имате салву увреда на рачун високих функционера.
Према његовим речима, Кодекс понашања мора да важи за све. "Не можете стварати морално блато а изаћи неукаљани", рекао је Дачић, додајући да не можемо да будемо на простачком нивоу.
Такође указује да треба подићи ниво политичке културе.
У неким верзијама је стајало да посланик може да поднесе пријаву, сада свако може да поднесе пријаву, појаснио је Дачић.
Квалитет расправе у парламенту
Говорећи о излагању појединих посланика о јавним личностима, уметницима, глумцина који су названи "издајницима" и "страним плаћеницима", Дачић истиче да је и председник Вучић рекао да дискусије не треба да буду у том правцу.
"Како желите да се други понашају према вама тако треба и ви према другима. А то није био случај приликом напада на мајку Александра Вучића. Не осуђује се то ћутањем. Који је политичар, јавни радник, новинар то осудио или нека медијска удружења", упитао је Дачић.
Кодекс би требало да важи за целу политичку сцену, истако је Дачић, додајући да је улога политике да смирује и решава конфликте.
Подсећа да је у парламенту седам посланика из опозиције и да су они гласали против Кодекса понашања јер процењују да ће они бити кажњавани.
О вакцинацији - "званично сам сладак"
Говорећи о вакцинацији, Дачић је рекао да је погрешно перципиран у јавности као неко ко је по том питању "скептик".
"Нисам био скептичан према вакцини, већ према брзини припреме", објаснио је Дачић.
Дачић је рекао да вакцина треба да има два својства, да је ефкасна и безбедна - да нема штетних појава, морају да се обаве клиничка испитивања.
"У извештају СЗО наводи се да има има 100 вакцина у процесу испитивања, да ли ћу се вакцинсати или не, немам проблем, има три тела за одобравање вакцина, када оне дају сагласност, онда земље потврде", рекао је Дачић.
Према његовим речима, када се све то заврши сви који могу треба да приме вакцину.
"Не знам колико моје здравствено стање дозвољава да примим вакцину, имам повишен шећер, званично сам сладак", рекао је председник Скупштине.
Говорећи о томе да ли прича о корони треба да се мало скони из медија, Дачић каже да је Драган Марковић Палма говорио о атмосфери у друштву да не би само о томе требало говорити, ствара се психоза која утуче на цело друштво.
"Хоћу да се вакцинишем", рекао је он, додавши да би по политици то вероватно била вакцина "спутњик 5". Указује да је крајњи циљ да буде што мање заражених и мртвих.
Према његовим речима, приступ треба да буде да се болесни лече а здрави да пазе да се не заразе.
У парламенту се заразило њих неколико, али живот не може да стане, закључио је Дачић.
Коментари