Читај ми!

Скупштина добила Кодекс понашања посланика

Скупштина Србије усвојила је Кодекс понашања народних посланика.

За Кодекс понашања народних посланика је гласало 188 посланика, против су била два посланика, а један посланик није гласао.

У Кодексу, између осталог, стоји да је посланик дужан да савесно обавља посланичку функцију, уважава друге посланике, говором не подстиче мржњу и насиље, не уноси у салу у којој се одржава седница симболе и обележја политичке странке и стране државе, осим дискретних обележја политичке странке.

У том документу је, такође, прецизирано да народном посланику није дозвољено да јавну имовину и службене просторије користи у приватне сврхе.

Председник Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунтетска питања и шеф посланичке групе СНС-а Александар Мартиновић рекао је јуче да ће Кодекс понашања посланика бити "угаони камен" на којем ће почивати српска парламентарна демократија.

Мартиновић је, образлажући Предлог кодекса у Скупштини Србије, рекао да ће Кодекс допринети да парламент постане место дијалога у коме ће седети посланици са различитим политичким убеђењима који неће једни другима бити непријатељи, који ће бити доступни медијима и грађанима и који ће радити искључиво у јавном интересу.

Потпредседник Народне скупштине и посланик СНС Владимир Орлић поднео је осам амандмана на Кодекс понашања посланика које је председник Административног одбора Александар Мартиновић прихватио.

Усвојеним амандманима Кодекс се у потпуности усклађује са препорукама ГРЕКО, а њима се уводи Комисија за етику, институт поверљивог саветовања, уводе се обуке и прецизна подела надлежности, уз јасну улогу Агенције за спречавање корупције и обезбеђену усклађеност са Законом о спречавању корупције.

петак, 20. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи