Дачић у посети Риму: Очекујемо да Италија дозволи улазак држављанима Србије
Министар спољних послова Ивица Дачић боравио је у једнодневној посети Италији и оценио да та посета одраз великог пријатељства и поштовања Србије и Италије.
Ивица Дачић је у име Србије, председника Александра Вучића, премијерке Ане Брнабић и у своје име изразио дубоко и искрено саучешће породицама жртава коронавируса, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.
Дачић је нагласио да су ови тешки тренуци, кроз хуманост и солидарност, допринели зближавању наших народа.
"Италија је пријатељска земља Србији, захваљујемо на помоћи и подршци у процесу наших евроинтеграција и желели бисмо, да и у правом смислу те речи, Италија буде амбасадор Србије и нашег европског пута у ЕУ", рекао је Дачић после разговора са италијанским колегом Луиђијем Ди Мајом.
Двојица министара спољних послова разговарали су о билатералним односима, економској сарадњи и отворености земаља за путовања људи.
Србија је већ донела одлуку да грађани Италије могу слободно да путују у Србију, и без тестова и без потребе за карантином или изолацијом.
"Очекујемо да сличну одлуку донесе и Италија за наше грађане, наравно у складу са општим одлукама које доноси Европска унија", наводи се у саопштењу.
И према вестима из Брисела може се очекивати да од 1. јула Европска унија препоручи свим земљама чланицама да грађани са Западног Балкана могу да путују у Европску унију, али о томе ће у наредним данима бити више речи међу чланицама Европске уније.
Да се приштинске власти изјасне да ли оне поштују оно што је до сада договорено или не
Одговарајући на питања новинара Дачић се осврнуо и на дијалог Београда и Приштине.
"Пошто је нова Влада укинула те такозване реципрочне мере, а пре тога и таксе, стекли су се услови за наставак дијалога. О томе ће председник Вучић разговарати са европским званичницима, пре свега са Борелом и Лајчаком, после избора у Србији", рекао је министар спољних послова.
Дачић је нагласио да Србија жели да дође до једног трајног решења, компромиса, али да је у овом тренутку веома рано о свему томе говорити, јер дијалога дуго није било, и да је пре свега био блокиран једностраним одлукама Приштине.
"Оно што је такође важно то је да смо ми захвални свима који могу да помогну у том дијалогу односно тражењу компромиса. Још једном напомињем да је пре тога исто тако важно да се приштинске власти изјасне да ли оне поштују оно што је до сада договорено или не, да ли поштују Бриселски споразум, или ми сада почињемо преговоре испочетка, што је за нас апсолутно неприхватљиво јер је Европска унија била гарант потписивања тог споразума", изјавио је Дачић.
Коментари