Ди Мајо са Дачићем: Рим жели решење које ће задовољити обе стране у дијалогу
Министар спољних послова Италије Луиђи ди Мајо каже да регион Западног Балкана природно припада Европи и да је циљ Италије да гарантује да процес проширења буде и остварен, док је шеф српске дипломатије Ивица Дачић истакао да је Србија захвална Италији на подршци коју нам пружа на европском путу.
"Ми смо веома захвални Италији што подржава европски пут Србије, константно и принципијелно, што се не односи само на Србију, већ на цео Западни Балкан", рекао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре.
Одговарајући на питање зашто је успорен европски пут Србије, Дачић је казао да постоји неколико разлога за то, а да први представљају проблеми у функционисању саме ЕУ и прецизирања става да ли ће се ићи даље у проширење или не.
Замолио је Италију, као пријатељску земљу, да утиче на то да Србија и друге земље у региону добију јасан одговор "жели ли се проширење ЕУ или не".
"Жели ли Европа Србију у ЕУ или не? То је битно, јер имате низ нерешених билатералних проблема у региону који могу да наруше стабилност у Европи, а за чије би решавање од велике помоћи било да земље региона имају перспективу", навео је шеф српске дипломатије.
Други разлог је, како је навео Дачић, што је дошло до увођења таксе на Косову и Метохији на робу из централне Србије и самим тим и до прекида дијалога Београда и Приштине.
Како је подсетио, ЕУ је гарантовала Бриселски дијалог, а договор није спроведен - ЗСО није формирана, али је ЕУ 2013. године увела у преговоре Србији у поглавље 35 Косово.
"То значи да нема напретка у европским интеграцијама, ако нема напретка у дијалогу", казао је Дачић и додао да напретка у дијалогу није било, па тако ни у евроинтеграцијама.
Наводећи да је Србији и иначе отворено мало поглавља, Дачић је казао да, ако се гледа из те перспективе, ако би се овом брзином наставио процес преговарања, то би трајало више деценија.
"Ми желимо да идемо европским путем, али морамо да заштитимо и наше националне интересе", рекао је шеф српске дипломатије и захвалио Италији што подржава Србију на путу ка ЕУ.
Дачић је казао да Србија и Италија имају дугу традицију добрих политичких односа и у том смислу навео да је прошле године прослављено 140 година од успостављања дипломатских односа, као и десет година од успостављања стратешке сарадње.
"Имамо изванредне политичке односе, али не само политичке", казао је он и подсетио да спољнотрговинска размена износи готово четири милиона евра, као и да је Италија наш други спољнотрговински партнер.
До сада су италијанске компаније уложиле више од три милијарде евра у Србију, нагласио је Дачић и навео да постоји 1.850 компанија које запошљавају око 26.000 људи.
"Нама је интерес да што више развијамо економску сарадњу како бисмо и привукли што већи број италијанских компанија, али и како би тражили заједничке интересе на свим другим пољима", казао је шеф српске дипломатије.
Министар иностраних послова Италије Луиђи ди Мајо рекао је да регион Западног Балкана природно припада ЕУ и са оснивачима може много да допринесе младим генерацијама и новим изазовима са којима, како каже, можемо само заједно да се суочимо.
Циљ Италије је да гарантује да процес проширења буде и остварен и додао да су, у том смислу, не само исказали спремност српској влади за помоћ у спровођењу реформи већ ће учинити и да постоји одлучна воља ЕУ да се гарантује тај процес проширења.
"Мислим да ЕУ јасно треба да зна којим путем жели да се развија. Важно је да држава чланица, као што је Италија, која је једна од земаља оснивача ЕУ, може да објасни бројним другим државама чланицама колико је важан регион Западног Балкана за Европу", казао је Ди Мајо.
Верује да је у тренутку, када се ЕУ суочава са Брегзитом, за Унију добро да шири своје хоризонте и гледа даље у будућност.
"Укључивање Србије, Црне Горе, затим Северне Македоније и Албаније, да се гарантује стабилност за један део Европе - медитерански регион", навео је шеф италијанске дипломатије.
Како се Ди Мајо сутра састаје са својим француским колегом, новинари су га питали да ли ће и са њим разговарати о прикључењу Западног Балкана ЕУ, с обзиром на то да је познат став Француске о проширењу.
Ди Мајо је казао да ће још једном објаснити да је за Италију од пресудног значаја проширење ЕУ на Западни Балкан.
Говорећи о билатералним односима Србије и Италије, Ди Мајо је казао да ће се још више радити на томе да се све више састају и боље координишу како би наставили са добром сарадњом.
Када је у питању Косово и Метохија, Ди Мајо је казао да је изразио жељу у име италијанске владе да се пронађе решење које ће задовољити обе стране у дијалогу.
"ЕУ не треба да учини било шта на основу чега би људи који овде живе могли да се поколебају", казао је он.
Истакао је да је Италија поносна што је један од главних партнера Србији и што две земље могу заједно да гарантују стабилност у региону.
"То је зато што сматрам да је Србија кључна за стабилност региона", рекао је Ди Мајо.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар