Опозиција на Косову очекује ванредне изборе у новембру

Најбројнија опозициона странка у косовској скупштини Демократски савез Косова не одустаје од рушења актеуалне косовске владе Рамуша Харадинаја, најављујући да би то могло да се догоди у септембру, а да два месеца касније, у новембру, на Косову буду одржани ванредни парламентарни избори.

Члан Председништва ДСК-a Имри Ахмети, рекао је да je иницијатива ДСК-a и покрета "Самоопредељење" за смену владе "веома озбиљна" и да ће они покушати то да учине у септембру.

Ахмети приштинским медијима истиче да опозиција не рачуна нагласове Српске листе и да верује да ће чак и неки посланици из владајућекоалиције гласати за пад владе.

Пре иницирања рушења владе, изгласавањем неповерења у скупштини, у ДСК-у и другој по снази Демократској партији Косова, треба да окончају унутарпартијске изборе.

О намери опозиције да сруши владу говори се дуже време, а пре неколико недеља ДСК је јавно покренуо иницијативу, када се председник те странке Иса Мустафа састао са лидерима других опозиционих странака, Албином Куртијем из покрета "Самоопредељење" и Шпендом Ахметијем из Социјалдемократске партије, која је, међутим, у неколико случајева владајућој коалицији пружила подршку у изгласавању битних одлука, попут гласања о буџету за ову годину.

Приштински медији оцењују да је незадовољство владом премијера Рамуша Харадинаја присутно и међу владајућом ДПК, чији су актуелни и бивши председник Кадри Весељи и Хашим Тачи у неколико наврата долазили у сукоб са Хардинајем, због таксе од 100 одсто на српске производе, којом је блокиран дијалог са Београдом.

У постојећем односу снага у парламенту, од 120 посланика, опозиционе странке тврде да имају 58 мандата, те су им за рушење владе потребна још три.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом