"Европи потребан Западни Балкан уколико жели да буде јака"

Уочи избора за Европски парламент, у Европи је приметан сукоб визија између либералне демократије и популизма, који може да утиче на Западни Балкан, речено је на панелу о сукобу визија, на којем су учесници истакли и да је Европи потребан Западни Балкан уколико жели да буде јака и јединствена.

Амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф рекао је на панелу, организованом у оквиру 18. економског самита Србије, чији је Танјуг медијски партнер, да су за визију успешне Европе потребни и јака Европа и снажан Балкан, као њен део.

С њим је сагласна министарка задужена за бугарско председавање Европској унији Лиљана Павлова, која је рекла да је Европи потребан Западни Балкан уколико жели да буде јака и јединствена.

"Будућност без Западног Балкана не би постојала, то би биле црне рупе на мапи што би са становишта безбедности и економије значило нестабилност", рекла је она и истичући да је Бугарска одувек била посредник и покретач европске перспективе Балкана.

Она је навела и да је више него икада пре потребна јача и уједињена Европа, која је проактивнија и флексибилнија јер на тај начин може да обезбеди бољу сигурност за грађане. 

Каже и да су Европи потребне храбре одлуке, јасна визија куда желимо да иде све до 2030. или 2050. године, те искреност у томе где је погрешила, као и у томе који су следећи кораци. 

С друге стране, бивша европска комесарка за запошљавање и социјалне послове и председница Мреже за реформе у Грчкој и Европи Ана Дијамантопулу наводи да је транзициони период за приступање ЕУ важнији од самог уласка у Унију због реформи које је неопходно спровести. 

Дијамантопулу не сматра да је важан датум када ће Србија постати чланица, већ да је најбитније да се она трансформише.

Напомиње и да не мисли да се ЕУ претвара када говори да ће примити балканске државе.

"Свима су потребни сви. То је изузетно битно за будућност и безбедност ЕУ. Важно је да подржимо Балкан, иначе ће бити црна рупа", рекла је она. 

Подсетивши на бурну историју Балкана, она је оценила да, када балканске земље заједно раде, могу да постигну и побољшају многе ствари.

Нагласила је и да је у Европи, уочи европских избора, приметно постојање сукоба визија између либералне демократије и популизма. 

Како је објаснила, либарална демократија се суочила са интерним и екстерним изазовима, како у Европи, тако и у остатку света – од САД, преко Јужне Америке, до Балкана и Азије, а с друге стране дошло је до појаве популистичких партија.

Истакла је и да се тај сукоб односи и на Балкан јер, како је додала, либерална демократија подразумева отворено друштво и границе, а популизам затварање, што може да доведе и до ограничавања и затварања на Западном Балкану.

"Свет постао опасно место" 

Свет данас представља опасно место, оцењује амбасадор САД Кајл Скот, јер, каже, влада ривалство између великих сила, засновано не само на утицају већ и на различитим вредносним системима.

Скот је то рекао у оквиру панела "Глобалне светске силе и изазови за регион", у оквиру 18. српског економског форума, чији учесници су такође оценили да је на микроплану, кад је реч о Србији, као и региону Западног Балкана уопшšте, те за њихов развој, кључна владавина права.

На питање панелистима шта би били њихови циљеви да су на челу Србије, амбасадор САД је рекао да је то владавина права, са чим се слаже и шведски амбасадор Јан Лундин.

"Фокус на стабилној средини у којој се може остварити напредак, то је кључно", каже Скот, док Лундин истиче и значај транспарентности и доступности информација.

Шведски амбасадор каже да је реткост да политичар у Србији дâ оставку због политичке одговорности, иако би то свакако ојачало поверење грађана у политичаре.

И амбасадорка Канаде у Србији Кати Чаба указала је на значај владавине права за бржи развој наше земље и бољи живот грађана. 

Чаба је казала да би прво радила на достизању владавине права, демократије и доброг управљања, не само због процеса евроинтеграција већ и зато што су то вредности важне саме по себи.

"Инсистирала бих и на постизању веће регионалне сарадње, као и на изналажењу начина да земље у региону склопе мировне споразуме", рекла је Чаба.

Доротеа Гизелман, заменица немачког амбасадора, на питање коју врсту међународних односа би заговарала да је Српкиња, каже да би се сложила са већином српских грађана који се надају да ће Србија ући у ЕУ што је пре могуће.  

Председница Фонда за политичку изузетност Соња Лихт каже да дубоко верује да Србији и региону треба развој владавине права, што укључује људска права и права мањина.

Директорка Балканског фонда за демократију Гордана Делић каже да владавина права и унапређење те области доносе бољи живот грађанима и привлаче стране инвестиције које су за Србију важне и неопходне.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом