"Задатак војних изасланика је да спроводе државну политику"
Сваки од 22 изасланика у војно-дипломатским представништвима Србије као свој првенствени циљ има појачање билатералне сарадње, али и да води рачуна о томе да се државна политика спроводи и да се не учини ништа што може нашкодити интересима Србије и српског народа, рекао је министар одбране Александар Вулин.
На осмој конференцији изасланика одбране Републике Србије Вулин је рекао и да Војска Србије и Министарство одбране, где год се налазе, постоје и служе да би ширили истину о Србији и да би читав свет добро знао да је држава Србија војно неутрална, да самостално доноси одлуке и да сама бира пријатеље.
Обраћајући се након пленарног скупа, Вулин је истакао и да изасланици одбране значајно помажу и кад је реч о економској сарадњи, као и да се производи Одбрамбене индустрије Србије лакше нађу на светском тржишту, саопштило је Министарство одбране.
"То је веома важан део њихових свакодневних активности. Најважнији део њиховог рада и разлог њиховог постојања јесте да држава Србија зна да може да се ослони на своје војне дипломате и да, као таква, може да буде сигурна да ћемо на сваки начин, и дипломатски и економски и обавештајно, увек бити чувани и увек на првом месту сачувати интересе Србије", указао је Вулин.
Осмој конференцији изасланика одбране Србије, данас су у касарни Топчидер присуствовали, поред Вулина и министар спољних послова Ивица Дачић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић и чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба.
Ивица Дачић је изразио задовољство због учешћа на годишњој конференцији изасланика одбране и казао да је то изузетно важан састанак, јер је "важно да се спољна политика Србије води у доброј сарадњи са свим министарствима".
"У овом случају, сарадња с Министарством одбране и Војском и изасланицима одбране широм света, од виталног је значаја за реализацију и заштиту наших државних и националних интереса. Велика је улога изасланика одбране", казао је Дачић.
Додао је да Србија има своје стратешке приоритете који су везани за чланство у ЕУ, за регионалну сарадњу и сарадњу са другим земљама, дугогодишњим пријатељима.
"Али, сигурно да је питање број један заштите националних и државних интереса - борба за очување нашег територијалног интегритета и за долазак до једног прихватљивог и трајно одрживог решења за проблеме на Косову и Метохији", рекао је Дачић.
Навео је и да је, имајући у виду геостратешку ситуацију у свету и велике турбуленције на међународном плану, изузетно важно да државни органи добро сарађују.
Заменик директора Војнообавештајне агенције пуковник Зоран Стојковић истакао је да је већ осми пут да се одржава оваква конференција, те да постаје традиционално да једном у току године, пет до шест радних дана, изасланици долазе овде како би се извршила анализа њиховог рада.
Навео је да поред 22 изасланика, ВС ове године планира и отварање два нова изасланства одбране, у Ирану и Белорусији.
Додао је да је војнодипломатска делатност један од стубова државне дипломатије и ВОА, те да као носилац те функције у Министарству одбране, представља мост који спаја државне са војним интересима.
Конференција траје до 4. априла.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар