Имовина Срба на КиМ, хиљаде предмета и даље отворено

Посланици приштинског парламента усвојили су пре пар дана закон о наплати пореза којим је дефинисано да власницима узурпиране имовине неће бити наплаћиван порез све док не буду у могућности да је поново користе. С тим проблемима расељени Срби с Косова и Метохије суочавају се годинама. Уз помоћ правника "Бесплатне правне помоћи" неки од њих су успели да врате у посед своју имовину. Међутим, више хиљада предмета и даље је отворено.

Радојица Марушић је у Клини живео у породичној кући. После протеривања Срба, његова кућа је срушена. Уместо обнове којој се годинама надао, у дворишту га је сачекало непријатно изненађење - велика стамбена зграда, а од куће ни трага. 

"Ево овде је била моја кућа. Надам се да ћу уз помоћ правника добити надокнаду штете за све што сам преживео", испричао је Радојица Марушић.

Више од десет година Благоје Дабижљевић из Дрсника код Клине бори се да докаже власништво над кућом коју је Албанац на нелегалан начин превео на себе. 

"Ја сам то чуо и онда сам 2006. године дошао и пронашао фалш уговор, покренуо сам тужбу против тог Љимана Маљокуа", рекао је Благоје Дабижљевић.

"У том поступку имамо чак и пресуду у корист нашег клијента и поред те правоснажне пресуде није ослобођено од стране узурпатора и због тога је покренут и кривични поступак", каже Миљана Цветковић из Бесплатне правне помоћи.

Породици Даниловић из Дечана одузета је сва имовина: стан у Дечанима, плац и стара породична кућа у Лоћанима, која је била под заштитом државе. Није им дозвољено ни да обиђу породичну кућу, па смо о њиховом проблему разговарали у манастиру Високи Дечани.

"Не могу да приступим својој имовини, не знам на који начин да приступим својој имовини, нисам безбедан да дођем до имовине. Поседујем ту кућу брвнару која је вековима стара, ми смо најстарија српска кућа на Косову из које је по предању пренета ватра у манастир Високи Дечани", рекао је Илија Даниловић из Дечана.

Породица Даниловић од 1999. године живи у Црној Гори, али од имовине у Дечанима никада, кажу, неће одустати.

"Трпели смо оволико, трпећемо још оволико или колико год буде било потребно, али ћемо истрајати у свему томе", каже Љиљана Даниловић из Дечана.

У Главичици, на десетак километара од Пећи за 77 ари бори се Душан Савић.

"Ја не могу да уђем у моју њиву, наравно нећу да је продам, па нека стоји. Нећу да је продам тако како они хоће никада", рекао је Душан Савић из Пећи.

"Ми ћемо у марту изаћи на лице места заједно са вештаком геометром да се тачно утврди где је тај пут породице Савић био. И ја очекујем врло брзо та првостепена парница да ће се реши", каже Дејан Васић из Бесплатне правне помоћи.

У рејону Клине, Пећи, Истока и Дечана отворена су 453 предмета, и воде их правници Бесплатне правне помоћи. Процене су да ће их бити још. У метохијским селима Срби су власници и до 20 хектара земље.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом