Љајић: СДПС предлаже декларацију о афирмацији антифашизма

Председник Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић најавио је да ће посланичка група СДПС у Скупштинии покренути иницијативу за усвајање Декларације о афирмацији антифашизма и спречавању ревизије историје оцењујући да рехабилитација Николе Калабића баца сенку на велику жртву коју је наша земља поднела у борби против фашизма.

Расим Љајић је у саопштењу навео да је доношење овакве декларације неопходно након рехабилитације четничког команданта и сарадника окупатора Николе Калабића пред Вишим судом у Ваљеву.

Љајић сматра да таква одлука "представља класичан покушај ревизије неспорних историјских чињеница и “баца сенку на велику жртву коју је наша земља поднела у борби против нацизма и фашизма”.

"У послератној Европи догодило се важно помирење некада зараћених страна, али уз јасну свест на чијој страни је била историја и све што је човечанство стварало вековима уназад као тековину за будућност. То је темељ антифашизма. Зато се морају напустити све релативизације и што је још важније, морамо се супротставити рехабилитацији окупаторско - квислиншког режима у тадашњој Србији", рекао је Љајић.

Он је додао и да антифашизам није, како неки желе да га представе, "застарела идеја која подсећа на старе поделе, већ је жив вредносно -идеолошки систем".

"Онолико колико је актуелно подгревање опасних идеја блиских фашизму или чак и његово оживљавање, толико су актуелне и неопходне поуке антифашизма. Систем злочина је поражен у Другом светском рату, али мрачне идеје се не могу поразити осим ако не афирмишемо супротна становишта на којима почива модеран, цивилизован свет", закључио је Љајић у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом