"Британија неће пристати да буде изоловано острво"
Историјски дан за Велику Британију, али и за Европску унију. Почиње процес којим ће први пут једна земља напустити европски клуб. Британска премијерка је потписала званично писмо које ће данас бити предато Бриселу, чиме и званично почиње Брегзит. Професор Правног факултета и бивши амбасадор Србије у Лондону Дејан Поповић каже да је тешко проценити кога ће излазак више болети – Лондон или Брисел, али истиче да ће обе стране тежити да заштите своје интересе.
Дејан Поповић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да се поставља питање која је цена изласка Велике Британије из ЕУ после 44 године чланства.
"Како с једне стране Британија да заштити свој интерес, да има приступ јединственом европском тржишту, а да притом не плаћа све оне обавезе? А ЕУ ће гледати да то не допусти и тражиће неке концесије за себе у тим преговорима", рекао је Поповић.
Наводи да су Британија и ЕУ сада на непознатом терену, те да би лош споразум о расплету могао да повреди обе стране. Сматра да, упркос одлуци грађана Британије, постоје многи заједнички интереси, пре свега глобални.
"Тешко је очекивати да ће једна земља попут Уједињеног Краљевства, која је друга економија по снази, прихватити да острво буде изоловано, а ЕУ неће дозволити да изгуби тржиште од 65 милиона људи, колико живи у Британији", рекао је бивши амбасадор Србије у Лондону.
Додаје да су проблеми у ЕУ почели и пре Брегзита.
"Криза еврозоне, дугова земаља са јужних обода континента, отворила је низ проблема", рекао је Поповић.
Подсећа да је први случај напуштања био 1985. године, када је Европску економску заједницу напустио Гренланд.
"И они су имали референдум и донели одлуку да иступе. Сада је тај процес уређен Лисабонским уговором, и у суштини је покренут један поступак који је орочен на две године. Уколико се не постигне споразум, онда аутоматски наступа иступање Британије из ЕУ", рекао је Поповић.
Додао је да члан 50 допушта могућност да једногласном одлуком тај рок буде продужен за још неко време.
Упитан да ли ће покретање поступка изласка Британије из ЕУ утицати и на Србију, Поповић је рекао да ће се тај процес окончати до 2019, или који месец касније, те да то неће утицати на нашу земљу.
"До тада ће се наћи равнотежа и, када Србија буде приступала ЕУ, тај проблем ће бити негде склоњен у страну", сматра Поповић.
Објашњава да Британија изласком неће престати да игра важну политичку улогу у свету, у Европи, а поготово на Балкану. Биће војно, обавештајно, економски присутна, можда само у другој форми, каже Поповић, и указује на то да је Велика Британија стални члан Савета безбедности и велика нуклеарна сила.
Истакао је да је ЕУ редак заједнички именитељ за државе на Балкану.
"Сигурно да је један од ретких заједничких именитеља за све балканске земље тежња да буду у ЕУ. Када би тај фактор отпао, вероватно би простор за конфликтацију био шири", рекао је Поповић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар