Бивши заменик шефа ЦИА за Балкан: Дипломатама није посао да наређују

Бивше дипломате по правилу отвореније говоре о очекивањима својих земаља од земље у којој службују. Више говоре и о изазовима и препрекама. У Београду је током протеклог викенда одржан скуп на којем се отворено разговарало о евроинтеграцијама, дилеми Запад–Исток, НАТО-у.

Проблеми са којима се суочавају земље Балкана не могу се решити појединачно, већ искључиво заједнички – сагласни су учесници конференције Европског центра за мир и развој, посвећене региону и изазовима глобализације. Бивши заменик шефа ЦИА за Балкан оцењује да дилема Исток–Запад није реална.

"Изаберите све! Премијер Вучић то покушава. Апелујем на Владу Србије да се не повинује притисцима када је реч о увођењу санкција Русији. То није у интересу Србије. Имајте односе са Русима, склопите економске споразуме, немојте продавати имовину, градите партнерство", напомиње бивши заменик шефа ЦИА за Балкан, Стивен Мејер.

Нада се да ће лидери региона сести за сто и додаје да је најбоље да се Американци држе даље од тих разговора, да кажу америчким амбасадама у Сарајеву и Београду да се држе по страни.

"Исто урадите и са Русима, Британцима, Немцима, са свима који желе да наређују у региону. Реците дипломатама да гледају своја посла. Није им посао да наређују", истиче Мејер.

Кад Црна Гора има војне вежбе са НАТО-ом, а Србија поред осталих са Русима – бивши амерички војни дипломата Џон Мареска не види проблем. НАТО није кадар да сам решава проблеме глобализације.

"Уверен сам да НАТО, Европа и земље региона морају да сарађују са Русијом јер је она сусед. Русија има снажне политичке и дипломатске капацитете, који су важни за Европу и овај регион. Без Русије или још горе – са Русијом на супротној страни – тешко је наћи решење", наводи бивши заменик министра одбране САД, Џон Мареска.

Да ли актуелне кризе Уније – Брегзит и мигрантска криза – могу да угрозе проширење, одговара немачки дипломата.

"Нисам чуо ниједног европског политичара да каже да треба блокирати проширење Европске уније. Преговори са Србијом и Црном Гором се настављају. Проширење Уније се наставља, па нико не треба да преувеличава утицај актуелних криза на тај процес", указује бивши директор Дирекције за Западни Балкан, Рајнхрад Прибе.

Већини балканских земаља на скупу је поручено да њихови економски проблеми могу да успоре пут ка Унији, али не и да га зауставе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом