Косовски посланик тражи да се Тачи прогласи издајником

Посланик Инцијативе за Косово Зафир Бериша данас је на седници скупштине затражио да косовски председник Хашим Тачи буде проглашен издајником.

"Тачи је одговоран за девалвирање ослободилачког рата", рекао је Бериша на седници поводом потврђивања пресуда у случају "Дреница 2", у којем су бивши чланови такозване "Ослободилачке војске Косова" осуђени на вишегодишње затворске казне, преноси Косово прес.

Приштинска штампа наводи да скупштина расправља о "вредностима ОВК" у светлу пресуда.

Реџеп Селими из Самоопредељења упутио је на истој седници критике посланицима који су гласали за оснивање Специјалног суда.

"Ви сте гласали за Специјални суд и наставак мандата Еулексу, а сада се буните због пресуде Еулексових судија, и роните 'крокодилске сузе'", рекао је Селими.

Захтев за одржавање седнице покренула је Демократска партија Косова (ДПК) који је подржало 40 посланика.

ДПК Хашима Тачија у саопштењу наводи да и даље "верује у невиност бораца и у борбу ОВК", као и да је цео процес случаја "Дреница 2" био "покушај негирања наших узвишених вредности и кажњавање високо рангираних личности".

Канцеларија Европске уније у Приштини апеловала је раније данас на званичнике и посланике косовске скупштине да се уздрже од позива који оспоравају одлуке судова.

"Изабрани званичници и јавне личности укључујући посланике требало би да се уздрже од позива које доводе у питање одлуке суда зато што примена владавине права захтева безусловно поштовање судских одлука и поделе власти", каже се у саопштењу ЕУ.

Апелациони суд у Приштини потврдио је у понедељак пресуду оптуженима за ратне злочине у том случају, а једино је Сулејману Селимију смањена казна.

Судско веће у Северној Митровици је маја 2015. осудило Сулејмана Селимија на осам година затвора, а Јахира и Зећира Демакуа и Иснија Тачија на седам година, због окрутног поступања, мучења и понижавајућег и деградирајућег понашања над грађанима албанске националности.

У оптужници у предмету "Дреница 2" је наведено постојање притворског центра ОВК у којем су злостављани цивили у августу и септембру 1998. године.

За кривично дело малтретирања затвореника на по три године затвора су осуђени Агим, Башким, Дритон и Сулејман Демај и Фадиљ и Неџдат Демаку.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом