Геншер - немачки ујединитељ и асистент распада Југославије

Некадашњи министар спољних послова Немачке Ханс Дитрих Геншер, који је преминуо у 89. години, 18 година био је шеф дипломатије, један је од главних архитеката уједињења Немачке 1990. Покренуо је процес признавања Хрватске у тадашњој Европској заједници, због чега многи сматрају да је потпомогао распад бивше Југославије.

Немци неће заборавити сцену са балкона амбасаде у Прагу 1989. Хиљаде грађана ДДР-а од Геншера очекује вести да могу да напусте Источни блок.

Уследило је рушење берлинског зида - врхунац готово 20-годишње каријере на месту шефа немачке дипломатије. Писао је историју и загарантовао себи место у њој - каже његов колега после вести о смрти мајстора дипломатије.

Министар спољних послова Немачке Франк Валтер Штајнмајер каже да је превазилажење раздвајања Немачке и подељене Европе била за њега животна мисија.

"Имао је могућност да овај велики политички циљ оствари лично и да за свог живота испрати уједињење Немачке", навео је Штајнмајер.

Савременици га се сећају као човека талентованог да препозна и искористи историјске шансе - архитекта немачког уједињења.

Писац и преводилац Иван Ивањи, који се са Геншером сретао, рекао је да ако бисмо се мало озбиљније бавили тиме, архитекта немачког уједињења је Горбачов, а данас наравно цела Немачка говори са огромним поштовањем о Геншеру.

"Геншер је у немачкој политици играо разне улоге, он је рушио Бранта, он је рушио Шмита, он је на неки начин био неверан савезник својих у немачкој политици", сматра Ивањи.

Специфична његова политичка вештина је легат.

Ивањи каже да је Геншер био духовит тип, а геншеризам је - ако не можете да постигнете свој циљ - промените услове.

"Постоји анегдота - иду два авиона, један из Америке други ка Америци у оба седи Геншер", подсетио је Ивањи.

Мрачни детаљи Геншерове каријере потичу из времена када је био министар унутрашњих послова. Прво је неуспела операција спасавања израелских спортиста на Олимпијским играма у Минхену 1972. Друга, источно-немачки шпијун на месту саветника у кабинету канцелара Вилија Бранта.

"Бранта су замолили да га још остави кад су га већ открили и онда је избио страховит скандал, Брант је поднео оставку, а Геншер је остао министар унутрашњих послова иако је он ту био одговоран", каже Ивањи.

Немачки ујединитељ, памти се и као асистент распада Југославије. Док су га једни критиковали да је журио у признању независне Хрватске, у Хрватској улице и тргови носе његово име. Ивањи опомиње да би улогу Геншеру требало сагледати из ширег контекста.

"Будимир Лончар прича да му је Геншер у УН говорио, ако ћете се већ распасти, ајте већ на миран начин као СССР онда је договорено 91. да он дође у Београд, Загреб и Љубљану да смири ситуацију. Дошао је прво у Београд, ту се срео са Марковићем, Милошевићем и Лончаром и полетео у правцу Загреба и Љубљане да би тамо разговарао али његов авио су пресрели авиони југословенског ратног ваздухопловства и отерали га из југословенског ваздушног простора", каже Ивањи.

Како је додао, Геншер је онда морао да слети у Грац, а Кучан и Туђман су дошли у Грац и био је страховито бесан и напустио своју улогу помиритеља и рекао Милошевић руши Југославију.

Пре распада Југославије, био је пријатељ и партнер. У Титовог преводиоца имао је поверења - молио га је да преводи у оба смера.

"Нажалост јер је то значио двоструки посао, прво радити оба правца, друго непријатност према немачком преводиоцу који је био искључен", каже Ивањи.

За карикатуристе Дамбо, за сатиричаре Геншмен у препознатљивом жутом џемперу. Поносан на немачку политику отворених врата према избеглицама, пред смрт је говорио - "Наш народ је постао народ доброг примера".

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом