Срби очекују формирање ЗСО упркос политичким тензијама

Поводом протеста опозиције у Приштини који су кулминирали у суботу, Срби с Косова кажу да ништа не сме да доведе у питање формирање Заједнице Српских општина. Опозиционе странке косовских Албанаца поручују да неће да престану да протестују све док актуелна косовска влада не поднесе оставку и не поништи споразуме о формирању Заједнице српских општина и демаркацији границе са Црном Гором.

Последњи протест и насиље на улицама Приштине још више су удаљили власт и опозицију од проналажења решења за вишемесечну политичку кризу. Опозиција сматра да је окупљање њених присталица било најмасовније до сада и да представља глас грађана, који желе промене.

"Грађани су послали две поруке. Да не прихватају споразум и јавно су позвали на оставку Ису Мустафу и Хашима Тачија. Оно што смо видели показује да је ова влада изгубила подршку народа", каже Фатмир Љимај из Иницијативе за Косово.

Опозиција не намерава да се заустави. Трвди да је масовност минулог протеста равна референдуму против тренутне власти.

"Протест је показао да Иса Мустафа и Хашим Тачи нису ни премијер, ни министар", наводи Висар Имери из покрета Самоопредељење.

Из владе одговор да се неће повлачити пред покушајима насилног преузимања власти.

Србе протести брину забог насиља, које може да се прелије на њихове средине. Из политичког угла, поручују да Заједница српских општина није договорена између представника Албанаца, већ у Бриселу, уз међународне гаранције.

Потпредседник косовске владе Бранимир Стојановић каже да очекује да се Бриселски споразум спроведе кроз политички систем у складу са обавезама које су преузели Иса Мустафа и Хапим Тачи.

Протест у суботу пренео је политичке тензије из старе у нову годину. Међутим, владајућа коалиција још није уздрмана, те ванредни избори још нису опција.

Први озбиљнији тест за владајућу већину биће избор председника Косова, предвиђен за крај фебруара и почетак марта. Једини кандидат за сада је Хашим Тачи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом