"Гардијан": Велике силе препустиле Сребреницу њеној судбини

Ново истраживање показује да су Велика Британија и САД знале шест недеља пре масакра у Сребреници да ће та енклава пасти, али су је жртвовале у својим настојањима да се постигне мир, пише лондонски "Гардијан".

У тексту насловљеном "Како су Британија и САД одлучиле да препусте Сребреницу њеној судбини", аутори, новинар Ед Вулиами и бивша портпаролка Хашког трибунала Флоранс Артман, наводе да "данас постоји маса доказа да је пад Сребренице био део политике три велике силе - Британије, Француске и САД - и руководства Уједињених нација, у потрази за миром по сваку цену, мира на рачун Сребренице", преноси Танјуг.

"До сада, увек је истицано да је такозвана "заврссна стратегија" којом се дошло до мировног споразума и послератне мапе Босне, била последица "реалности на терену", након пада Сребренице.

Оно што се сада открива је да је "завршница" претходила том паду и како се испоставља - од њега зависила, наводе аутори.

У тексту се износи хронологија догађаја везаних за Сребреницу, и изјаве актера који иду у прилог томе да је злочин у Сребреници био очекиван.

Аутори наводе да је у априлу 1993.године Савет безбедности УН поднео извештај у којем је упозорио на потенцијални масакр уколико српске снаге уђу у Сребреницу.

Писци текста у "Гардијану" објашњавају како су велике силе имале за циљ да се укине постојање енклава, да су биле свесне да ће уследити етничко чишћење Сребренице, али и како су припадници УНПРОФОР-а оставили цивиле незаштићене и одбили да им помогну.

"Према америчким депешама са којих је скинута ознака тајности, детаљи злочина дошли су до западних обавештајних служби много пре него што је почео 13. јула, а ЦИА оперативци гледали су готово "живи" пренос на локацији у Бечу", пише "Гардијан".

У тексту су описани и сусрети западних званичника са представницима муслимана, али и Слободаном Милошевићем, Радованом Караџићем и Ратком Младићем.

"Ниједан политичар, дипломата или високи војни функционер није нашао за сходно да поднесе оставку због издаје Сребренице. Биће занимљиво видети да ли ће се нешто приближно извињењу чути следеце недеље на комеморацији у Поточарима од Британије, Америке или Француске", закључују аутори, наводећи да су многи који су били умешани "унапређени или померени на уносне позиције".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије