четвртак, 18.06.2015, 10:25 -> 13:08
štampajПосланици о модернизацији школа
Посланици републичког парламента су размотрили потврђивање уговора о изменама финансијског уговора Србије и Европске инвестиционе банке, за програм модернизације школа.
12.25 - Посланици републичког парламента завршили су данас рад, а седницу настављају сутра расправом о амандманима на предложене закона о одбрани од града.
11.10 - До 1. септембра биће завршена реконструкција 51 школе у Србији, чије финансирање је предвиђено уговором о зајму са Европском инвестиционом банком, рекао је министар просвете Срђан Вербић.
10.30 - Посланичким питањима настављена седница парламента.
Кредит је преузет 2010. године и добрим делом је већ реализован. Уговорена је реконструкција 51 школе која би требало да буде завршена до краја лета, да 1. септембра ђаци уђу у реновиране школе.
"Европска банка је тражила ратификацију због буџетског дефицита. Веома је важно да сем захтева за повлачење, нове транше имају потврду парламента да стоји иза тог уговора", рекао је Вербић.
Навео је да би укупно требало да буде реконструисана 201 школа и додао да су уговори са извођачима радова потписани када је у питању 51 школа.
Изменама тог финансијског уговора, који је потписан 2010. године, предвиђено је да крајњи датум расположивости буде 31. децембар 2016. године.
Укупан инвестициони пројекат покрива шестогодишњи период од 2010. до 2016. године, а очекује се да прва компонента, у оквиру које су основне школе "Војвода Степа" у Кумодражу и "Љупче Николић" из Алексинца, буде завршена до 31. децембра 2015. године, пише у изменама тог финансијског уговора.
Уговором је иначе Србији одобрен кредит од 50 милиона евра за спровођење пројекта повећања понуде и квалитета предуниверзитетског образовања.
Посланици Српске напредне странке указали су током расправе на значај о измена и допуна уговора о програму модернизације школа.
Посланик СНС-а Владимир Орлић рекао је да се измене и допуне односе на промене рокова који ће омогућити да се започети послови заврше.
"Односе се на основне и средње школе и непосредно ће омогућити да више од 200 објеката буде изграђено, односно проширено, надграђено, адаптирано и не само то, поред грађевинских радова, овај пројекат омогућава да се набави и одговарајућа опрема", рекао је Орлић током расправе.
Посланица СНС-а Невенка Милошевић рекла је да су за ефикасан образован рад важни услови рада и да се овај пројекат, између осталог, односи и на опремљеност школа.
Она је указала да је најважнији проблем у школству све мањи број деце због чега се гасе одељења и школе не само у сеоским срединама, већ и у градовима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар