уторак, 03.02.2015, 09:15 -> 15:23
štampajУсвојен сет "банкарских" закона
Посланици Скупштине Србије усвојили су шест закона којима се појачава контрола банака и уводе механизми раније интервенције НБС у случају да нека од банака има проблем у пословању, као и измене закона о јавним набавкама.
14.20 - Усвојен сет банкарских закона.
12.25 - Почело гласање о амандманима на сет банкарских закона.
12.10 - Седница Скупштине Србије постављањем посланичких питања.
Скупштина је изгласала и Предлог измена и допуна Закона о банкама и Предлог закона о Агенцији за осигурање депозита и Предлог закона о стечају и ликвидацији банака и друштава за осигурање.
Усвојени су Предлог закона о допуни Закона о министарствима, Предлог закона о осигурању депозита, као и Предлог закона о изменама и допунама Закона о НБС.
Закон о изменама и допунама закона о банкама ставља на располагање НБС-у шири спектар мера који ће јој омогућити ефикансију интервенцију над проблематичном банком, при чему ове инструменте НБС може применити пре и након одузимања дозволе за рад банци.
Овај закон омогућава успостављање целовитог правног оквира за реструктурирање банака.
НБС преузима улогу тела које ће сада водити реструктурирање банака, при чему ће овај поступак, како је образложио предлагач закона, бити одвојен од супервизије.
Овај закон предвиђа и оснивање банке за посебне намене, а дозволу за њен рад даје НБС, на основу захтева Републике Србије.
Циљ ових мера је да одрже финансијску стабилност, као и да употребу буџетских јавних средстава сведе на најмању могућу меру тако што ће губитке пропасти банке сносити најпре акционари и повериоци банке уз ограничење да не могу да претрпе веће губитке од оних које би претрпели у случају спровођења стечајног поступка над банком.
Закон о агенцији за осигурање депозита предвиђа укидање надлежност агенције за реструктурирање банака, као и за спеовођење теста најмањих трошкова.
На тај начин ће се пословање агенције поједноставити и свести на уобичајене послове који се обављају у упоредној пракси.
Закон о стечају и ликвидацији банака и друштава за осигурање уводи механизам који би требало да убрза поступак окончавања стечаја и ликвидације банака и друштава за осигурање.
Закон о допуни закона о министарствима подразумева да се управљање банакама чији је акционар Република, укључујући и оснивање банке за посебне намене, продаја акција банака у власништву Републике, као и продаја друштвеног и државног капитала у друштвима за осигурање пренесу и у делокруг надлежности министарства за послове финансија.
Закон о осигурању депозита повећана је премија осигурања у складу са ризиком који је потребно да се покрије.
Истовремено се ограничава употребе средстава акумулираних у фонду, којим управља Агенција само до износа осигураних депозита, и то за исплату осигураних депозита или за финансирање поступка реструктурирања банака, у обиму и под условима утврђеним законом којим се уређују банке.
Финансирање фонда ће бити обезбеђено уплатом премије осигурања депозита од стране банака.
Закон о изменама и допунама закона о НБС се доноси ради усклађивања са Законом о платним услугама и Законом о изменама и допунама закона о банкама.
Измене Закона о јавним набавкама предвиђају да у случају кад је јавном набавком прописан критеријум најниже цене наручиоци роба и услуга ће и даље морати да изаберу домаће понуђаче и да купују робу произведену у Србији ако су понуђене цене до пет одсто више од оних које су понудили понуђачи из иностранства.
До сада је та предност за домаће прозивођаче и робу домаћег прорекла била 15, односно 20 одсто.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар