Пастор: Усвојити закон о финансирању Војводине

Шеф посланичке групе Савеза војвођанских Мађара у скупштини Србије Балинт Пастор каже за РТС да се нада да ће Закон о финансирању АП Војводине бити усвојен 2015. године. СВМ никада није био фактор нестабилности, каже Пастор. Честита Божић свим верницима који славе по грегоријанском календару.

Балинт Пастор је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да се нада да ће, у зависности од договора са коалиционим партнерима, Закон о финансирању Војводине "угледати светлост дана 2015. године".

"Лако је предложити закон, али нема смисла ако нема већине. Надам се да ће 2015. Народна скупштина усвојити Закон о финансирању АП Војводине. Али у пакету треба изменити закон о надлежностима, како би се усагласио са одлуком Уставног суда", додаје функционер СВМ-а. 

Говорећи о буџету Републике за 2015, као и о буџету Војводине за наредну годину, за који је СВМ гласао, Пастор каже да је та странка ипак подржала буџете "иако Влада неће издвојити седам одсто новца за Војводину".

"То је члан Устава, а Устав мора да се поштује. Ипак, у ситуацији када се смањују плате и пензије, мора се гледати целина. Влада сада није у ситуацији да толико финансира Војводину", истиче Пастор.

Коментаришући наводе да је СВМ фактор дестабилизације власти, Пастор каже да та странка никада није желела да буде фактор нестабилности.

"Договорили смо се са ДС-ом о за нас битним пројектима у Војводини. Увек смо ту када постоји могућност договора. Када се стављамо пред свршен чин, онда је ситуација другачија, а то се већ три пута десило ове године", наводи Пастор.

Коментаришући опаске Игора Мировића да је СВМ за себе прикупљао само привилегије, Пастор каже да Мировић у ту своју реченицу "ни сам не верује".

"Мировић зна да смо принципијелна странка, да нисмо желели да будемо фактор нестабилности. Нисмо желели да рушимо Владе у којима смо учествовали", истиче функционер СВМ-а.

Пастор подсећа да се та странка 2012. године договорила са ДС-ом око власти у Војводини, а ове године са СНС-ом на републичком новоу.

Као највеће резултате СВМ-а у 2014. години, Пастор истиче да је та странка успела да са "мртве тачке" покрене нека питања које нико није успео.

"Чинило се да су ситнице, али су важне грађанима Србије. То су питања у вези са пољопривредом: успели да изменимо Закон и да покренемо још неке измене о доприносима обавезног социјалног осигурања", каже Пастор.

Додаје да је још један успех СВМ-а то што је на њихову иницијативу Министарство за рад, борачка и социјална питања усвојила предлог да људи који добијају социјалну помоћ морају да имају обавезу према држави.

"Влада је након 70 година укинула одлуке из 1945, по којима су Мађари, на основу колективне кривице, проглашени ратним злочинцима. То је за нас врло важно", истиче Пастор.

Када је реч о амандманима СВМ-а ове године, усвојеним у Парламенту, Пастор подсећа да се ради о два амандмана: финансирање међуакадемијске мешовите комисије историчара, основане од стране САНУ и Мађарске академија наука.

"Други амандман је о финансирању реновирања позоришта у Суботици, што је Влада преузела на себе након шест година", додаје Пастор.

Балинт Пастор честита Божић свим верницима који славе празник Христовог рођења по грегоријанском календару.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом