уторак, 25.11.2014, 10:00 -> 20:27
štampajУсвојен Закон о заштити узбуњивача
Посланици Скупштине Србије усвојили су Закон о заштити узбуњивача, који предвиђа потпуну заштиту особа које пријављују сумњу на корупцију и требало би да охрабри сваког појединца да пријави злоупотребу. Усвојена и два пољопривредна закона, као и Закон о запошљавању странаца.
17.35 – Изгласан Закон о запошљавању странаца.
17.20 – Усвојен Закон о финансирању и обезбеђењу финансирања пољопривредне производње и Закон о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда.
17.00 – Посланици изгласали Закон о заштити узбуњивача.
16.30 – Завршен претрес свих амандмана.
10.05 – Седница Скупштине је, као и увек уторком, почела посланичким питањима.
Под "узбуњивањем" Закон сматра откривање информације о кршењу прописа, кршењу људских права, вршењу јавног овлашћења противно сврси због које је поверено, опасности по живот, јавно здравље, безбедност, али и ради спречавања штете великих размера.
Узбуњивач је физичко лице које узбуњује у вези са својим радним ангажовањем, поступком запошљавања, коришћењем услуга органа власти, носилаца јавних овлашћења или јавних служби, пословном сарадњом и правом власништва у привредном друштву.
Закон се односи и на оне који су повезани са узбуњивачима, који због тога трпе штетне последице а нису узбуњивачи, и пружа пуну заштиту онима која пријављују сумњу на корупцију чиме се отклањају недостаци неадекватне и недовољне заштите појединих категорија узбуњивача.
Нова законска решења предвиђају да лица која пријаве корупцију у вези са својим радним односом, без обзира на статусе које имају у предузећу, не могу због тога бити прогањана, јер им држава нуди судску заштиту коју ће остваривати тужбом пред вишим судом у хитном поступку.
Уколико се било ко тим лицима "обрати са мерама репресије јер су пријавила корупцију" – та лица се могу обратити суду који има механизме ефикасне заштите, а суд најпре може да у кратком року стави привремену меру.
Ако је лице добило отказ на послу, било би враћено у толико кратком року да практично не би осећало ниједну последицу.
Прописи из области пољопривреде
Посланици су изгласали и два закона из области пољопривреде - Закон о финансирању обезбеђењу финансирања пољоприведне производње и о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда.
Једна од новина усвојеног закона о финансирању пољопривреде је увођење коришћење залога на будућем роду као средству за обезбеђење позајмице.
Уговор о финансирању производње уписиваће се у регистар уговора о финансирању, што ће омогућити проверу да ли је одређена парцела оптерећена неком обавезом.
Законом о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда, којим се регулише улов, заштита и промет рибе, рибљи фонд се дефинише као природни ресурс који се издаје корсницима на основу јавног конкурса.
Уводен је посебан рачун за средства од издатих дозвола у циљу контроле наменског трошења средстава, као и посебна дозвола за рекреативни риболов за рибарска подручја у границама заштићених подручја.
Посланици су усвојили и Протокол о заштити од поплава уз оквирни споразум о сливу реке Саве, који се дефинише сарадња на успостављању међународног режима пловидбе, одрживом управљању водама, заштите о штетном утицају вода, водног режима и водених еко система.
Већином гласова усвојен је и Закон о запошљвању странаца којим се обезбеђују једнака права на рад и запошљавање странцима као и држављанима Србије.
Закон предвиђа да ће закључење уговора о привременим и повременим пословима са страним држављанима бити могуће на период који не може бити дужи од три месеца у календарској години, док ће странац у Србији моћи да борави дуже од 90 дана због спајања породице.
Привремени боравак може да се одобри странцу који намерава да борави
у Србији дуже од 90 дана због рада, запошљавања, обављања привредне или друге професионалне делатности, школовања, студирања или истраживачког рада, практичне обуке, учествовања у програмима међународне размене специјализације.
Посланици су усвојили и споразуму Србије и Русије о статусу српских војних меморијала на територији Русије, и руских војних меморијала на територији Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар