Читај ми!

Прикривено финансирање странака

Неопходна боља контрола државних институција, предузећа и партија како би се спречили нелегални токови новца из државне у страначке касе, упозоравају стручњаци.

Недавно хапшење челника СИЕПА и директора јавних предузећа у Нишу отворило је још једном сумњу да такве малверзације служе за прикривено финансирање политичких странака.

Док полиција и тужилаштво испитују да ли су закони прекршени, стручњаци понављају да је неопходна боља контрола државних институција, предузећа и партија - како би се открили и спречили нелегални токови новца из државне у страначке касе.

Један од недавно ухапшених нишких директора осумњичених да су оштетили буџет Града је функционер Уједињених региона Србије Бранислав Јовановић. Јавност га највише памти из 2012. године кад је постао хит кампање пресецањем врпце на отварању моста дугачког читавих седам метара.

Да ли је и Јовановић учествовао у незаконитом пребацивању новца у страначке касе, бавиће се полиција и тужилаштво. Ипак, о нелегалним токовима новца од државних предузећа и агенција до партија говори се годинама, али веза никада није доказана.

"Да би се то доказало мора да се деси нешто, а то може бити или темељно испитивање свих расхода како би се утврдило да ли постоје приходи из којих су они подмирени, а друга варијанта је, каже Ненадић, да неко изнутра проговори, да неко од оних који су добијали новац каже за шта је он ишао", рекао је Немања Ненадић из организације "Транспарентност Србија".

Агенција за борбу против корупције у последњој кампањи уочила је, између осталог, да су донатори многих странака социјални случајеви.

"То побуђује сумњу да је прикривен извор финансирања, односно да је неко њима дао паре да уплате на рачун политичке странке. Ако су странци могли да дају 100.000 динара, тражићемо да им се укину социјална примања од пет хиљада месечно јер је то њихова годишња социјална помоћ", наводи Предраг Кнежевић из Агенције за борбу против корупције.

У проверу партијских прихода и расхода следеће године укључиће се и државни ревизор, који је до сада уочавао неправилности у јавним набавкама неких институција. Да ли је новац из намештених тендера завршавао у страначким касама - то није открио.

"Тамо где смо имали неке сумње, захтеве смо упутили другим државним институцијама, али не у том смислу да су то преливања директно са рачуна јавног предузећа, већ неправилно спроведених јавних набавки", рекао је државни ревизор Радослав Сретеновић.

Поједине странке не крију да се једним делом финансирају из тзв. партијског пореза, по коме су државни функционери у некој врсти обавезе да део зараде пребацују странци која их је поставила на функцију. Иако оставља простор за корупцију и уцене, то ипак није нелегално уколико је званично и пријављено.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом