Читај ми!

Касулидис: Србија неће морати да призна Косово

Србија неће морати да призна Косово на крају приступних преговора са ЕУ јер то није учинило ни пет држава Уније, рекао је министар спољних послова Кипра Јоанис Касулидис. Иако је рано говорити шта ће бити на крају процеса, Кипар ће пружати помоћ Србији на путу ка ЕУ, додао је Касулидис.

Министар спољних послова Кипра Јоанис Касулидис сматра да Србија на крају приступних преговора са ЕУ неће морати да призна независност Косова, јер то није учинило ни пет држава Уније.

"Како ствари тренутно стоје - Србија неће бити обавезна да призна незавиност Косова, јер као што знате одлуке у ЕУ се доносе консензусом, а имамо пет држава-чланица ЕУ које не признају садашњи статус Косова", рекао је Касулидис за Танјуг.

Ипак је поручио да је сада сувише рано говорити о томе шта ће бити на крају преговарачког процеса.

Кипар је једна од пет држава-чланица ЕУ која није признала једнострано проглашену независност Косова.

касулидис је подсетио да је међународна заједница поздравила Бриселски споразум, за чије је постизање, како је рекао, било потребно показати доста храбрости и државничког умећа.

"Тај споразум је омогућио Србији да испуни критеријуме како би отпочела приступне преговоре са Европском унијом, док је Косово истовремено почело преговоре о Споразуму о стабилизацији и придруживању", рекао је кипарски министар.

Упитан да прокоментарише нови развој догађаја на Кипру где су лидери Грка и Турака договорили да ће тежити стварању (јединствене) федерације сачињене од две зоне, и да ли се између кипарског и косовског питања може повући паралела, Касулидис каже:

"Одавно смо одлучили и то је сада договорено да будућност Кипра лежи у федерацији састављеној од две зоне, али јединственој држави са једним суверенитетом, држваљанством. Међутим, не могу се правити поређења са Косовом, ниједан проблем није исти", истиче Касулидис.

После турске инвазије 1974. године Кипар је подељен на северни део под турском окупацијом, и јужни под конролом владе Републике Кипар. Република Кипар је од 2004. године чланица ЕУ, али се у делу острва под турском окупацијом не примењују правне тековине ЕУ, и биће примењене када буде пронађено решење за кипарски проблем.

Сам Касулидис био је активно укључен у процес приступних преговора, написао је и књигу "Кипар-ЕУ: Приступни процес којем сам био сведок". У том контексту, као главну поруку српским властима на путу ка ЕУ он истиче:

"Погледајте како смо ми прошли кроз тај процес када смо постали земља-кандидат, а паралелно смо имали проблем са окупацијом дела острва. Оно што је сада потребно јесте да Србија буде добро припремљена и да њена кандидатура у трентку одлуке о чланству буде таква да не може бити одбијена."

Када је реч о српско-кипарским односима, Касулидис их оцењује као "одличне" имајући у виду културне, традиционалне, историјске и везе засноване на вери.

"Радимо заједно, а Кипар ће пружати помоћ Србији на путу приступања ЕУ", рекао је Касулидис.

Истакао је да је већ постигнут велики број споразума између две земље, а да ће неки тек бити потписани.

"Увели смо одржавање заједничких конференција две владе. Једна конференција је већ била одржана у Београду, а до краја године би требало да буде одржан министарски састанак на Кипру", рекао је кипарски министар спољних послова.

Касулидис је прошлог понедељка боравио у посети Београду, када је разговарао са председником Томиславом Николићем, вицепремијером Александром Вучићем и шефом српске дипломатије Иваном Мркићем.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом