Швајцарска стратегија за сарадњу са Србијом

Швајцарска наставља да подржава Србију на путу ка ЕУ, рекао је амбасадор те земље у Београду Жан Данијел Рух. Прецизирао да је у оквиру Стратегије за период од 2014. до 2017. године планирано 75 милиона швајцарских франака.

Амбасадор Швајцарске у Београду Жан Данијел Рух представио је нову швајцарску Стратегију за сарадњу са Србијом најавивши повећање средстава намењених тој сарадњи за 20 одсто и истакао да Швајцарска наставља да подржава Србију на путу ка ЕУ.

Рух је прецизирао да је у оквиру Стратегије за период од 2014. до 2017. године планирано 75 милиона швајцарских франака.

Швајцарска, према његовим речима, сматра Србију кључним актером у регионалној сарадњи и високо вреднује партнерство двеју земаља.

"У време када је Србија формално започела преговоре о приступању ЕУ, Стратегија потврђује свајцарску подршку процесу евроинтеграције. Стратегија се ослања на дуго присуство Швајцарске у Србији, досадашња заједничка достигнућа, и указује на снажну посвећеност сталној подршци за економске, друштвене и политичке реформе", рекао је Рух.

Подсећајући да је Швајцарска један од главних инвеститора у Србију, он је оценио да су билатерални односи и сарадња добри на свим пољима, укључујући привреду, спорт, културу, као и личне контакте, који се у великој мери темеље на многобројној српској заједници у Швајцарској.

Рух је, на церемонији у резиденцији швајцарског амбасадора, као пример добре сарадње навео узастопно председавање Швајцарске и Србије ОЕБС ове и наредне године, што је, како је приметио, први такав случај у историји те организације.

Представник Швајцарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ) Адријан Метр прецизирао је да ће помоћ у оквиру нове Стратегије бити фокусирана на управљање, економски развој и енергетску ефикасност и обновљиве изворе енергије.

Метр је рекао Швајцарска од 1991. године упућује хуманиратну и развојну помоћ Србији, која је досад достигла 300 милиона швајцарских франака.

Државна секретарка у Министарству спољних послова Србије Снежана Јанковић изразила је задовољство динамиком сарадње двеју земаља, која је, како је оценила, резултат традицинално пријатељских односа.

Јанковић је истакла да континуирано присуство Швајцарске и региону, као инвеститора и даваоца помоћи, знатно доприноси стабилности западног Балкана.

"Уверена сам да ће консекутивно председавање Швајцарске и Србије ОЕБС додатно ојачати билатералне односе и да ћемо заједнички дати значајан допринос раду ове организације", казала је Јанковићева.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом