понедељак, 21.10.2013, 16:26 -> 17:50
štampajФратини: Применити усвојене стратегије
Будући кораци српског Министарства правде и државне управе морају бити окренути ка имплементацији усвојених стратегија и закона, али и стварању услова да грађани осете позитивне ефекте реформи, сматра нови саветник Владе Србије задужен за европске интеграције Франко Фратини.
Нови саветник Владе Србије задужен за европске интеграције Франко Фратини похвалио је реформе које су у Србији покренуте у области правосуђа и указао да наредни кораци треба да омогуће примену већ усвојених стратегија, саопштено је након Фратинијевог сусрета са министром правде Николом Селаковићем.
Фратини, који је био шеф италијанске дипломатије и некадашњи потпредседник Европске комисије, разговарао је са Селаковићем о даљим активностима Србије на путу ка придруживању Европској унији.
Фратини је похвалио реформе које су покренуте у области правосуђа у Србији и рекао да је упознат са позитивним извештајем Европске комисије који Србији даје одличну позицију у даљим преговорима за придруживање Европској унији.
Такође, Фратини је истакао да будући кораци Министарства правде и државне управе морају бити окренути ка имплементацији усвојених стратегија и закона, али и стварању услова да грађани Србије осете позитивне ефекте реформи које се спроводе у правосуђу.
Министар Селаковић је указао на то да су активности Министарства у протеклу годину дана највише биле усмерене на решавање горућих проблема у правосудном систему Србије.
Нагласио је да је поред усвојених стратегија и акционих планова, Министарство у претходном периоду радило и на изради веома битних закона, изменама и допунама Закона о уређењу судова, о судијама и јавним тужиоцима и да ће се они ускоро наћи пред посланицима.
Такође, рекао је да су радне групе Министарства ангажоване и на изради нових закона, као што су закон о бесплатној правној помоћи и закон о посредовању у решавању спорова.
Указујући на досадашње резултате, министар се осврнуо и на потешкоће које прате судове у Србији, као што је велики број нерешених предмета, трајање судских поступака и изразио уверење ће се усвајањем нових закона, као и почетком рада јавних бележника, успоставити систем који ће убрзати решавање ових проблема.
Министар Селаковић и Фратини сагласни су да је неопходно успоставити систем одговорности и критеријуме оцењивања у правосуђу, ојачати судијску независност и тужилачку самосталност како би правосудни систем био што ефикаснији и правичнији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар