Читај ми!

Европски парламент спреман за Србију у октобру

Европски парламент спреман да већ у октобру прихвати отварање првих поглавља у приступним преговорима Србије са Европском унијом, тврди известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин.

Известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин каже да је Европски парламент спреман да већ у октобру прихвати отварање првих поглавља у приступним преговорима Србије са Европском унијом. 

Кацин сматра и да "нико више не може да заустави Србију на европском путу", а да даљи напредак зависи искључиво од саме Србије.

"Ниједна земља чланица ЕУ не може зауставити Србију, то не може ни Европска комисија, ни Савет. Само Србија сама може себе зауставити и све је на страни Србије", рекао је Кацин у интервјуу Танјугу.

"Оно што је, по мени, битно јесте да је Србија до овог момента доказала да јој је стварно стало до боље будућности, да је политичка елита потпуно свесна да без успеха у економији нико од њих не може преживети и да ће зато учинити све што је могуће да се Србија промовише у позитивном смислу", казао је европски парламентарац.

Реформе су, како је истакао, намењене пре свега томе да српска привреда опстане, модернизује се и припреми за пуноправно чланство у ЕУ, где се морати да се суочи с јаком конкуренцијом на отвореном тржишту, као и да се у пракси имплементирају принципи правне државе, што би охрабрило долазак страних улагача, а резултат тога била би нова радна места, привредни раст и брже промене.

Кацин је нагласио да ће напори Србије бити награђени општом перцепцијом да Србија није више проблем, већ да постаје део решења и мотор нормализације односа, евроинтеграција и реформи у региону, као и охрабрење и пример суседним земљама.

Реконструкција Владе Србије ће, према његовим речима, показати колико ће то допринети убрзаном и квалитетнијем приступу реформама и имплементацији Бриселског споразума, укључујући питања енергетике и телекомуникација.

"Чим се заврши ова реорганизација ваше владе, она ће поново бити у пуном саставу, с пуним батеријама, и онда ћемо видети какве позитивне резултате је то донело и колико ће то допринети убрзаном и квалитетнијем приступу реформисању садашњег система да би био компатибилнији и конкурентинији у оквирима ЕУ", истакао је Кацин.

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине и примени Бриселског споразума, Кацин је рекао да очекује да се тај споразум спроведе у дело, укључујући и делове који се односе на енергетику и телекомуникације.

Ако у том документу пише да је рок за имплементацију договора о енергетици и телекомуникацијама 15. јун, а ми ту седимо 4. јула и то није имплементирано, ту нешто није најсрећније одређено, приметио је Кацин.

"Зато очекујем да ће оба премијера (Ивица Дачић и Хашим Тачи) поново у понедељак покушати нешто рећи око тога."

Кацин је нагласио да је за постизање решења нужна флексибилност.

Поглавља се отварају и пре јануара

На питање да ли би Србија могла да отвори прва поглавља у преговорима са ЕУ и пре јануара, који је крајњи рок за одржавање међувладине конференције, Кацин је одговорио да то зависи искључиво од амбиција владе Србије, али да он очекује пријатно изненађење.

ЕП је спреман да, уколико се створе услови за то, већ у октобру прихвати отварање поглавља и да до краја године припреми и следећи привремени међуизвештај о напретку Србије, што је већ укључио у своју агенду рада, али све зависи од амбиција Владе Србије - шта су јој приоритети, у ком правцу ће кренути, колико брзо ће бити технички и оперативно спремна - то је суверена одлука српске стране, указао је Кацин.

Говорећи о датумима, известилац за Србију је изразио чуђење због помињања датума за почетак преговора у српској јавности.

"То с тим јануаром је нека занимљива прича. Досад никад није било ниједне земље која би добила зелено светло и неки датум", рекао је Кацин, додајући да је датум одредница пре свега за оно што мора да учини Европска комисија (ЕК).

Зелено светло које је 28. јануара дао Европски савет пре свега је велики домаћи задатак за ЕК, која преговара с државама кандидатима и која мора да одради све што је потребно како би се сазвала међувладина конференција и отворила поглавља преговора, објаснио је он.

Поглавље се отвара пошто експерти ЕК обаве скрининг - процес прегледа достигнућа која је земља кандидат остварила у одређеним областима - и установе да су достигнути одређени стандарди.

Државе чланице ће потом погледати тај нацрт и даће зелено светло да се иде у следећу фазу, рекао је Кацин и додао да, ако је поглавље мање захтевно, може се десити да се веома брзо и затвори, чак и истог дана када је отворено.

Пошто се обави скрининг, Србија, с друге стране, мора јасно да одговори на постављена питања, као и да формира свој преговарачки тим, на челу с главним преговарачем.

На питање колико би могао трајати скрининг у случају Србије, Кацин је одговорио да су нека поглавља тежа и замашнија, попут пољопривреде, а нека краћа, али да брзина процеса зависи и од саме преговарачке екипе.

Реформа правосуђа велики подухват

У српској јавности се помиње могућност да Србија најпре отвори поглавља 23 и 24, која се односе на правосуђе и основна права - правду, слободу и безбедност, а Кацин је упозорио да је реформа правосуђа велики подухват.

"Реформе судова, тужилаштва, то су велике ствари, посебно зато што тужилаштво још делује као држава у држави, нећу рећи ван контроле јер је то независно тело, али, колико ја знам, још нема унутрашњих дисциплинских органа који би могли вршити властиту самоконтролу, самонадзор. То нису ствари које су прихватљиве", рекао је он.

Указујући на члан 359, Кацин је приметио да је, мада је тај члан у међувремену избрисан из кривичног законика Србије, у неким случајевима и даље блокирана нечија имовина "из инерцијских разлога", уместо да се реактивирају радна места.

Кацин је подсетио и да је Хрватска дуго била блокирана на ова два поглавља, а да их Црна Гора још није ни отворила.

"Зато ја на то увек упозоравам и на неки начин хвалим Србију, која увек, у политичком, организационом и реформском смислу, доста пажње поклања управо захваљујући координатору - потпредседнику владе, баш на та два подручја и зато закључујем и поручујем да би Србија можда могла чак и пре Црне Горе да отвори та поглавља", рекао је Кацин.

На питање да ли Србији у ближој будућности прети суспензија визне либерализације, Кацин је изразио уверење да таква опасност не постоји.

"ЕУ је развила неке механизме по којима би, у случају да дође до масовних злоупотреба, могли привремено неке ствари решити, али како ја видим у овом моменту ситуацију, рекао бих да та опасност реално не постоји, чак бих се усудио рећи да је досад било, као што то често бива у медијима, то бачено као лоптица да се направи ударна вест за главни дневник, за прву страну", рекао је Кацин.

Он је изразио незадовољство због таквог "популистичког приступа играња са емоцијама људи" и оценио да су "Срби толико сазрели да се на такав начин више њима не може манипулисати. "

Говорећи о предстојећој посети Србији високе представнице ЕУ Кетрин Ештон и комесара за проширење Штефана Филеа, Кацин је рекао да очекује да ће они, у име ЕК, донети поруку поверења и признања досадашњем раду Србије, "посебно Владе Србије и, да будемо конкретни, премијера Ивице Дачића", као и поруку да ће то бити награђено следећом фазом напретка на путу ка ЕУ уколико Србија покаже посвећост и оперативну способност.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. август 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом