понедељак, 03.06.2013, 19:34 -> 20:21
štampajЗемунске новине и последице
Тријумф напредњака у Земуну је убедљив, али се резултати са тих избора ипак не могу пресликати на Србију, оцењују гости емисије "Око".
Иако је Српска напредна страка остварила више него убедљив резултат на изборима у Земуну, ти резултати се ипак не могу пресликати на читаву Србију, па ни на Београд, оцењују гости емисији Око.
Овде можете погледати/преузети емисију Око
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић каже да је добар резултат напредњака у Земуну заправо потврђивање ширег тренда у бирачком телу. У поређењу са локалним изборима 2009. године, они су задржали бирачко тело и увећали га за 20 одсто и више, док су друге странке стагнирале, а неке почеле да губе гласаче, објашњава Вук Станковић.
Избори су, како наводи, показали да је СНС странка са којом се људи позитивно идентификују. "Напредњаци су одржали позитивну тензију, други су имали пасивизацију бирачког тела", каже Вук Станковић.
Програмски директор Цесида Ђорђе Вуковић каже да се још не може говорити да имамо странку снаге какву је имала Социјалистичка партије Србије почетком деведесетих или Демократска опозиција Србије двехиљадитих.
Према његовим речима, СНС је у односу на изборе 2009. године, успео да увећа свој изборни резултат за 10.000 гласова.
"Доста гласача је отишло у апстиненцију, али СНС је успео да привуче део радикала и део оних који су гласали за Двери", истиче Вуковић и наглашава да је Демократска странка забележила веома лош резултат у односу на изборе 2009. године.
Директор агенције "Фактор плус" Владимир Пејић каже да бирачи више нису уско профилисани. "Мислим да више нема те поделе на европске снаге и рецимо национални фронт, сада је све помешано, постоји јединствено бирачко тело које се опредељује од избора да избора", каже Пејић.
Како истиче, СНС је после годину дана власти на републичком нивоу успео да повећа популарност. "Они расту и годину дана после избора, имали су прилике да се саплету и да им популарнсот падне, а они су успели да ураде обрнуто", истиче Пејић.
Према мишљењу Дејана Вука Станковића, увек нова власт која обећава промене добије кредит због разочарања гласача претходном гарнитуром. "Вучић је борбом против коруције успео да уради нешто што раније никоме није полазило за руком - да покаже да нема недодирљивих", каже Вук Станковић. Додаје, међутим, да, уколико базична очекивања грађана не буду испуњена, напредњаке то може да кошта пада подршке.
Одговарајући на питање да ли резултати избора у Земуну могу да се пресликају на Србију, Дејан Вук Станковић каже да Земун може да буде нека врста огледног добра, али не у потпуности, без обзира на уплитање лидера странака у кампању. "Ипак треба разликовати републичке, председничке и изборе за Скупштину града и ове резултате врло условно схватити", упозорава Вук Станковић.
Коме одговарају избори у Београду
Кад је реч о Београду, Вук Станковић каже да би СНС, на крилима ове победе, могао да закаже нове изборе, док би социјалисти пре да прекомпонују власт између њих, напредњака и Демократске странке Србије, јер им нови избори и не одговарају.
Владимир Пејић, међутим, каже да је питање да ли је СПС у позицији да нешто да захтева због односа на републичком нивоу. Такође, истиче да коалцији око СПС-а није баш монолитна, поготово ПУПС који је снага за себе.
Ђорђе Вуковић истиче да упркос лошим резултатима десно оријентисаних странака у Земуну, те странке ће имати више простора у будућности.
"На десном крилу највише сматрам простор за стварање такве опције, у глобалу можемо да говоримо око 20 одсто бирачког тела. Изненађење ми је лош резултат ДСС-а, али ту може да се појави нека политичка опција, може да привуче гласаче, том блоку недостаје озбиљан лидер, а нисам сигуран да је то Коштуница и недостаје им стратегија за уједињење", каже Вуковић.
Говорећи о изборима за председника Градског одбора ДС-а у Београду, Вук Станковић каже да је та унутарпартијска утакмица одраз доброг имиџа код ДС-а. "Трка између Балше Божовића и Драгана Шутановца је интересантна. Чини ми се да је Божовић више кандидат садашње гарнитуре", каже Вук Станковић.
Ђорђе Вуковић истиче да је Шутановац ослоњен више на људе блиске Тадићу. "Балша Божовић је на неки начин убачен у игру као запема, јер је процењено да Шапић не може да се такмичи са Шутановцем, та борба је у овом ренутку неизвесна, али Шутановац можда има мало више шанси", сматра Вуковић.
Владимир Пејић каже да су демократе у силазаној путањи и да је ово истицање демократичности у странци одбрамнени мехизма. "Ја пре мислим да хомогеније странке имају више успеха и да једнолитност ствара предности. Демократе сада лутају, уместо Шапића су убацили Балшу, а Шутановац показао храброст, ако не и дрскост да се укључи у борбу", истиче Пејић
Дејан Вук Станковић истиче да је за ДС важно да почне да се прилгођава улози опозиционе странке, много људи који су данас у ДС-у није имало опозициони стаж. "Демократска странка је дуго била странка власти, треба времена да се устале као странка опозиције, посебно што су идеолошке разлике нестале", каже Вук Станковић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар