понедељак, 03.06.2013, 14:59 -> 23:57
štampajСрбија и Македонија заслужују датум
Премијери Ивица Дачић и Никола Груевски сложили се да су Србија и Македонија испунили све критеријуме за почетак преговора са ЕУ. Не очекујем зелено светло, нити било какве условне датуме, већ конкретан датум за почетак преговора са ЕУ, поручио премијер Ивица Дачић након заједничке седнице влада Србије и Македоније.
Премијери Ивица Дачић и Никола Груевски сагласили су се да су Србија и Македонија испуниле све критеријуме за почетак преговора са Европском унијом и додали да две земље треба да сарађују током тог процеса. Дачић рекао да Србија не очекује зелено светло, нити било какве условне датуме, већ конкретан датум за почетак преговора.
"Мислимо да одлука о датуму треба да буде донета сада и да за неколико месеци треба да отпочну преговори", рекао је Дачић на конференцији за новинаре након заједничке седнице влада Србије и Македоније.
Упитан да прокоментарише изјаву директора владине Канцеларије за европске интеграције Милана Пајевића да Европски савет 28. јуна највероватније неће одредити тачан датум, већ да ће дати зелено светло Европској комисији да предузме кораке неопходне за почетак преговора, Дачић је упитао "када ће Србија добити датум уколико га не добије сада, после свега што је учинила у стабилизацији прилика у региону".
Премијер је нагласио да је Србија урадила свој део посла и да, не само што је договорила бриселски споразум, већ је потписала и план за његову примену.
"Сада је на Савету ЕУ да ли ће то да вреднује или не", рекао је Дачић.
"Није нам потребна доза успављивања или среће која би заобишла суштинско питање. Мислимо да та одлука треба да буде донета сада и да већ у наредних неколико месеци отпочнемо преговоре", подвукао је Дачић.
Премијер је рекао и да земље у региону имају сличне проблеме на путу ка ЕУ и да је сада реч о "специфичним условима" које друге земље у ранијем периоду нису имале.
"Али, не можемо да се жалимо на међународни поредак, као мале земље можемо само заједно да делујемо, да будемо јачи и земље региона треба да имају заједнички интерес", нагласио је премијер Србије.
Премијери Никола Груевски и Ивица Дачић сложили су се да се Македонији и Србији постављају услови који нису били постављани другим земљама на путу европским интеграцијама.
"Али то нас неће обесхрабрити да наставимо тим путем", рекао је Груевски на заједничкој конференцији за новинаре са Дачићем у "Палати Србија".
Скандинавски модел сарадње
Дачић је рекао да је данас одржана прва заједничка седница влада Србије и Македоније која је протекла у "веома конструктивној атмосфери узајамног разумевања и пријатељства".
"Овим показујемо приврженост даљем јачању сарадње и билатералних односа. Желимо да сарађујемо и на путу ка ЕУ ... Били бисмо срећни када би заживела инцијатива за регионално повезивање као што је то случај у неким другим регионима попут Скандинавије", рекао је Дачић.
Премијер Србије је истакао да треба подстаћи економску сарадњу, указавши да је спољнотрговинска размена која износи око 600 милиона евра, добра.
Дачић је додао да односи треба да буду унапређени и у инфраструктури, посебно поменувши завршетак Коридора 10, изградњу крака Јужног тока ка Македонији и сарадњу у енергетици.
Груевски је изразио наду да ће у будућности бити решено и отворено питање православних цркава Македоније и Србије, указујући да односи држава Македоније и Србије треба да буду пример и за решење питања тих цркава.
"Држава не може да доноси одлуке у име цркве, али жели да подстакне дијалог цркава и споразумно решење отворених питања. Државе Србија и Македонија су спремне да то учине", додао је Дачић.
Српски премијер је најавио да ће у наредном периоду бити активиране комисије за економску сарадњу и мешовита комисија за права мањина.
Оценивши да је данашња, прва заједничка седница две владе, била одлична прилика за размену информација о актуелним питањима и ситуацији у региону, Груевски је рекао да је то био још један доказ квалитета у односима, традиционалног пријатељства и сарадње на плану евроинтеграција.
Додао је и да успешна регонална сарадња кроз разне иницијативе представља потврду да су Македонија и Србија опредељене за европеизацију региона, те закључио да су добри политички односи две земље права основа за даљи развој економске сарадње и сарадње у области инфраструктуре.
На заједничкој седници две владе, како је навео, био је и конкрентих предлога за пројекте у области пољопривреде, здравства и инфраструктуре, а упитан да ли има подршку и албанских министара у македонској влади, имајући у виду да ниједан од њих није данас дошао у Београд, Груевски је одговорио потврдно, додавши да се они не баве ресорима и областима које су биле у центру пажње данашње седнице.
Економске мере за излазак из кризе
Председник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је да је циљ економских мера излазак из кризе, али не на терет грађана већ проналажење неких нових начина за то.
"Смањити плате и пензије то зна свако. Има ли нешто ново што неко не зна, хајде да видимо", упитао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре.
Он је одбацио тврдње да се Србија налази пред банкротом, додавши да када Србија већ није банкротирала претходних 20 година у много тежим временима, онда неће ни сада. "Морамо да преживимо, али влада није никакав зид плача па да кукамо", рекао је премијер Србије.
Одбацивши инсинуације да је данашња седница влада отказана због евентуалних неслагања по питању економских мера, Дачић је као главни разлог навео недостатак времена, прецизирајући да није било ни предвиђено да се економске мере данас нађу на дневном реду и да ништа се необично не дешава.
Дачић је подсетио новинаре да је јуче разговарао с вицепремијером Александром Вучићем, министром привреде и финансија Млађаном Динкићем и гувернерком НБС Јоргованком Табаковић о економској ситуацији, проблемима који нису нови и начинима како да се ти проблеми реше.
"С једне стране имамо фискалну дисциплину, потребу да се дође до финансијске консолидације и смањења дефицита, али с друге стране треба да се омогући привредни раст", рекао је Дачић и додао да на није било предвиђено да се приликом јучерашњег састанка доносе одлуке о економским мерама, нити да се оне данас на седници владе обелодане.
Премијер је казао да ће разговори о економским темама бити настављени и с осталим представницима коалиције, с људима из Фискалног савета, Савета за привредни опоравак, Социјално економског савета и с другима.
"Нема никаквих дилема нити свађа, само се ради о томе које мере применити", додао је Дачић и истакао да ни у свету, а камоли у Србији не постоји јединствено мишљење о томе како лечити економски систем.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар