Читај ми!

Пастор за дијалог покрајине и републике

Повећавање ионако постојећих напетости у Војводини никоме није циљ и општи је интерес да се те напетости смање, рекао председник Скупштине Војводине Иштван Пастор. Проблеми који су наведени у Декларацији, а који постоје годинама и деценијама, могу се решити само разговором у оквиру институција, оцењује Пастор.

Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор сматра да разговоре о проблемима у покрајини, који постоје годинама, па и деценијама, а које је недавно донета Декларација само подвукла, треба водити на различитим нивоима, а у првом реду између републичке и покрајинске владе.

"Само разговором о проблемима, који су дефинисани у Декларацији о заштити уставних и законских права Војводине, могуће је доћи до одговарајућих решења и смањивати напетости у нашем друштву", сматра Пастор.

Напомиње да никоме није ни циљ, ни потреба да повећава ионако постојеће напетости и наглашава да је општи интерес и прека потреба да ниво те напетости смањујемо.

То се може учинити само ако се о проблемима разговара нормално и ако се такви разговори не доживљавају као "побуде за међустраначке обрачуне и за жигосање", што је и суштина поруке Декларације донете у покрајинском парламенту, рекао је Пастор.

Према његовом мишљењу, период од објављивања до усвајања тог документа, који је донео велике напетости у политичком животу, поучан је у негативном смислу и пример како не може и не сме да се ради, док је враћање решавања проблема у институције једини пут којим се може и мора ићи.

Зато је текст Декларације упутио председнику Народне скупштине, Влади Србије и министарствима на чији се рад поједини делови Декларације односе, уверен да ће детаљно упознавање са садржином тог документа довести до даљих разговора о свим питањима чије решавање је у обостраном интересу.

Међутим, решења свих питања, како сматра Пастор, не могу се очекивати искључиво у комуникацији између условно речено Београда и Новог Сада, већ и покрајинске институције морају у том погледу да имају одређену дозу инвентивности и слободу предлагања.

То се пре свега односи, како је рекао, на решавање отворених питања попут оних из закона о надлежностима покрајине, закона о финансирању и других, о којима би покрајина требало да има одређен став који није страначки и који би требало да добије легитимитет од покрајинског парламента.

О проблемима, који су наведени у Декларацији, нема разлога говорити са аспекта некакве интернационализације јер, како каже Пастор, та питања нису интернационално значајна, него само за нас.

Напомињујући да у друштву тренутно има много проблема и да је нормално да се најпре решавају приоритети, Пастор указује да "нажалост, не можемо чекати да се о овим питањима разговара онда кад сва остала будемо решили".

Случај РБВ и кредибилитет покрајинске власти

Пастор је још једном поновио да нема узрочно-последичне везе између захтева покрајинске опозиције за расписивањем превремених покрајинских избора и свега што се дешавало у вези са Развојном банком Војводине (РБВ).

"Случај РБВ утиче на кредибилитет покрајинске власти, јер, ако једна институција не функционише добро, онда мислим да то доводи до потребе откривања и објашњавања разлога", рекао је Пастор, напомињујући да све што се са том финансијском институцијом дешавало у протеклих шест месеци сигурно носи велики број питања на која нисмо добили одговор.

Поновио је да истрагу у вези са пословањем РБВ треба да воде надлежни органи и да сви они за које се утврди да су кршили прописе треба да сносе одговарајуће последице.

Предстојећу узвратну посету председника Мађарске Јаноша Адера Србији, Пастор који је и председник Савеза војвођанских Мађара, оцењује као веома значајну због тога што затвара једну страницу заједничке историје и отвара могућност продубљивања и јачања сарадње две државе и два народа.

Напомињући да ће дводневни боравак Адера у нашој земљи, најављен приликом посете председника Србије Томислава Николића Будимпешти у новембру, бити остварен до краја јуна, Пастор је оценио да тим гестом историјског помирења Србија и Мађарска показују добар пример за читав регион.

"Последњи можда сличан видљив и упечатљив знак историјског помирења био је између Немачке и Француске", напоменуо је Пастор и нагласио да је тај сусрет двојице председника по поруци и значењу, много значајнији него само са аспекта две државе, два народа или мањина у једној и другој земљи.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом