субота, 01.06.2013, 11:09 -> 19:33
štampajСелаковић и Вулин на Косову
Држава мора да помогне на сваки могући начин да би се обезбедила максимална заштита и остваривање права Срба на Космету, поручио министар правде Никола Селаковић после састанка са представницима правосудних органа у Косовској Митровици. Нема већег интереса државе од опстанка људи на Косову, истакао директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин.
Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију и министар правде, Александар Вулин и Никола Селаковић налазе се у посети Косову и Метохији, где су се састали са представницима правосудних органа у Косовској Митровици.
Министар правде Србије Никола Селаковић рекао је након састанка са представницима правосудних органа, да само заједничким деловањем могу бити остварени сви важни циљеви и да држава мора да помогне на сваки могући начин да се обезбеди максимална заштита и остваривање права Срба на КиМ.
Само ако постоји заједнички наступ у преговорима према другој страни могуће је остварити све оно што се тиче правосудних органа, носилаца правосудних функција, запослених у управи за извршење кривичних санкција и правосуђу, државних службеника на КиМ, поручио је Селаковић.
Министар је истакао да је данашњи састанак протекао у отвореној и доброј атмосфери, а да је на њему било доста питања, разговора и тема које су "болне, тешке, непопуларне и непријатне" и да су ти разговори били почетак заједничког рада, размене информација и евентуалних решења за многе проблеме.
Како је навео, било је велико задовољство и одговорност разговарати са колегама који раде у правосудним органима на подручју КиМ, људима који су својим досадашњим држањем показали да добро знају шта је држава, како се она чува и штите интереси Срба у покрајини.
"Република Србија мора да помогне на сваки могући начин, својом конструктивношћу, својом спремношћу да разговара, својим предлозима, својим активностима, да обезбеди максималну заштиту права Срба на КиМ и остваривању свих оних права која су им до сада била ускраћена", нагласио је министар.
Селаковић је додао констатовано на састанку да ће се велики број питања много боље и успешније, и кроз преговарачки процес остваривати уколико у њега буду укључени сви, ако се буде чуо свачији глас и конструктивни предлог.
Селаковић из Косовске Митровице путује у Ранилуг и Грачаницу, а пред одлазак је нагласио да се кроз свако питање тражи гаранција да Срби остану на КиМ и несметано наставе да живе.
"То је највећи интерес и наше државе, и целог нашег народа и друштва", поручио је он додајући да само заједно можемо да успемо и остваримо све оне циљеве који су за нас важни.
Вршилац дужности председника Вишег суда у Косовској Митровици Никола Кабашић рекао је да је суштинска забринутост и примедба на бриселски споразум то да ће се "сва будућа дешавања и све што ће се убудуће организовати бити у оквиру устава и закона Косова".
"Ја имам поверења у преговарачки тим, њихово обећање да ће се стриктно борити да уставни оквир и закони изменити на начин како ми очекујемо и који ће бити у корист српске заједнице, да се ништа неће променити по питању статуса који имамо", пренео је Кабашић.
Кабашић је, такође, додао да је могао чути да се, по питању здравства и образовања, ништа неће мењати, јер то није предмет бриселског споразума.
Радна група за примену споразума
Селаковић је пре састанка најавио да следеће недеље треба да почне са радом радна група предвиђена планом за имплементацију бриселског споразума која ће радити на прилагођавању законских оквира, а који треба да пруже јасне гаранције за Србе на Косову.
"У перспективи је много већи број оних промена које се захтевају од Приштине него што се то захтева од Београда", навео је Селаковић.
Министар је нагласио је да та радна група треба да почне са радом следеће недеље и да ћемо онда имати неке конкретне ствари са којима се може изаћи у јавност.
"Наша страна је доставила један списак закона, на њима је да то размотре, а онда заједно да радимо на томе, јер оно што је у интересу и држави Србији и српском народу који живи овде, јесте да се створе јаке, јасне и чврсте гаранције за све Србе", рекао је Селаковић.
Говорећи о разговорима који се воде у Бриселу, Селаковић је истакао да нема искристалисаних решења и да је то "једна дуга стаза коју морамо заједно да препешачимо, ту су стотине и тешких и болних и напорних корака, али које можемо да издржимо само ако будемо били заједно".
Министар правде је нагласио да у, како је рекао, дугој, мукотрпоној и тешкој борби морамо да будемо заједно, јер једино тако можемо да издржимо.
"Без државе Србије, живот на Космету није могућ"
Директор Владине Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин рекао је да без државе Србије живот на Косову и Метохији није могућ, али и да без Срба на Косову и Метохији живот нема смисла.
Вулин је након састанка са радницима правосудних органа у Косовској Митровици рекао да су он и министар правде Никола Селаковић разговарали са "забринутим али одговорним и озбиљним људима који разумеју да је највиши интерес државе Србије да овде живе Срби".
Како је истакао, нема већег интереса државе Србије него да што већи број људи овде не само остане него да се број повећа, да се обезбеде сви услови за што нормалнији, што праведнији и економски што сигурнији живот .
"Реалност око нас је таква да само јединственим наступом можемо да се надамо да ће тај циљ бити остварен. Без државе Србије живот на Косову и Метохији није могућ али без Срба на Косову и Метохји живот нема смисла", истакао је Вулин.
Он је рекао и да "све што будемо радили и све што радимо, радићемо да се сачува могућност Срба на Косову и Метохији да живе и да живе боље и праведније".
Директор Канцеларије за КиМ је рекао да је данашњи састанак само један у низу разговора и да ће Канцеларија на чијем је челу учинити све да све релевантне министре, све релевантне државне чиниоце доведе на Косово и Метохију како би народу који овде живи показали да ће држава Србија наставити да дели судбину свог народа ма где он живео, а посебно на Косову и Метохији.
"Државе Србије ће бити онолико за колико смо спремни да се изборимо, мислим да је и данас има мало више него што је било јуче", напоменуо је Вулин.
"Или ћемо бити заједно, или нас неће бити"
Поподне, Селаковић и Вулин су разговарали са представницима Косовског округа. Њих двојица састала су се у згради Косовског округа са начелником Владетом Костићем и шефом одељења за централно Косово Канцеларије за Косово и Метохију Владимиром Стојановићем.
Вулин је поручио из Грачанице да се нада да ће међународна заједница бити у стању да обезбеди поштовање бриселског споразума и позвао Србе са Косова на јединство.
"Јасно је да ће многи у Приштини покушавати да споразум умање, сруше. Имамо искуство да је оно што добијемо на папиру максимум а да у животу добијамо минимум, то свакако мора да се промени'', рекао је Вулин.
Навео је да, ако ишта добро постоји у бриселском споразуму, онда је то што ће Срби на Косову и Метохији деловати заједно и позвао Србе у покрајини да буду јединствени.
"Не постоје Срби на северу Косова и Срби јужно од реке Ибар, постоје Срби на Косову и Метохији који треба да буду јединствени међусобно, али исто тако треба да буду јединствени са својом владом и државом,"- поручио је Вулин.
''Или ћемо бити заједно или нас неће бити'', рекао је Вулин.
Директор Канцеларије је истакао да ће у заједницу српских општина ући више општина него што их сада постоји и да ће се инсистирати на томе да сви Срби буду организовани и део Заједнице српских општина.
Пре доласка у Грачаницу, Селаковић и Вулин састали су се са судијама и тужиоцима у северном делу Косовске Митровице, а потом за судијама, тужиоцима и особљем суда у Ранилугу.
За сутра је планиран састанак са представницима правосудних органа у Штрпцу.
После обиласка Штрпца, Вулин ће обићи Дечане и вратиће се у Косовску Митровицу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар